Wpis z mikrobloga

#historia #filozofia #ciekawostki #biografie

Rene Descartes (Kartezjusz) wymyślił ponoć swoją najsłynniejszą sentencję: Myślę, więc jestem, kiedy w 1620 r. ogrzewał się przy piecu w czasie służby wojskowej w Bawarii.

Pitagoras wierzył w reinkarnację (sam uważał się za wcielenie Euforbusa – bohatera spod Troi). Był wegetarianinem, ponieważ wędrówka po śmierci dotyczyła również dusz zwierząt. Wyznawał pogląd, że nie wolno nosić wełnianej odzieży, należy pić jedynie wodę, jeść surowe pożywienie, bowiem wszystkie choroby są spowodowane niestrawnością.

Pitagoras nie znosił szczególnie fasoli, jako że wyglądem przypominała genitalia, i nigdy jej nie jadł, ponieważ powodowała wzdęcia.

źródło

Angielski filozof, Francis Bacon, zmarł na zapalenie płuc. Przeziębił się w Londynie, gdy wypychał martwego kurczaka śniegiem. Pragnął przedłużyć świeżość kurczaka poprzez zamrożenie.

źródło

Kolejny angielski filozof, Jeremy Bentham zdecydował się przekazać po śmierci swoje ciało uczelni University College w Londynie. Zgodnie z jego wolą, zabezpieczone i ubrane ciało połączono z woskową głową i umieszczono w gablocie razem z prawdziwą zmumifikowaną, głową. Do dzisiejszego dnia jest udostępnione w gablocie dla zwiedzających.

Według jednej z legend, jego życzeniem było bycie obecnym przy ważniejszych czynnościach akademickich w przyszłości, co jego spadkobiercy mieli rzekomo skrzętnie wypełniać, i jego mumia miała być wnoszona na uroczyste posiedzenia senatu, a podczas sprawdzania kworum przed głosowaniami senatu uczelni miano odczytywać formułę „Jeremy Bentham, obecny, bez prawa głosu”

źródło

Foka na dziś:

#fokopropaganda
Pobierz
źródło: comment_M0fge3DBwJFmwhTdKfE1c8eNcXY34lQ4.gif
  • 11
@layla__: To ja dodam jeszcze, że niemiecki filozof Max Scheler ponoć umarł w burdelu, zas jeden z pierwszych sceptyków Sekstus Empiryk w "Zarysach pirrońskich" przedstawił niepowtarzalny dowód na to, że jedni ludzie lubią ryby, a inni nie pod postacią niejakiego Soterichosa z Samos, który po woni wędzonego suma dostawał biegunki. Inni jej ni dostali. #truestory. I mimo szczerej sympatii:

@shadowboxer: Wrzuć, skoro sam na to wpadłeś, ja chętnie wykopię:) Dopiero dziś się o tym dowiedziałam i wydało mi się to o tyle ciekawe, że chciałam się tym tutaj podzielić (chociaż dla osób siedzących w temacie pewnie to nic odkrywczego).
@layla__: Podejmuję rękawicę, chociaż zrobię to z opóźnieniem, bo teraz nie mam za bardzo jak szukać tresci przez ok. 2 tyg. I nie wiem, czy Benthama na wypoku nie było. Ale będzie.

Spokojnie, to o Turingu za to mega było :).
@shadowboxer: W takim razie poczekam.

Dzięki:) . Maszyna Turinga to jedno, ale sądzę, że o nim samym też można by kiedyś spokojnie wrzucić osobne znalezisko, bo był dość ciekawą postacią (no chyba, że już było, ja się nie natknęłam).
@layla__: Było, z tym że w odniesieniu do jego rehabilitacji, tak scislej o TM nie pamiętam ostatnio (poza Twoim znaleziskiem), jest sporo filozoficznych i matematycznych tekstów, ale mało strawnych bo spore pdf-y i algorytmy maszyny.
@shadowboxer: Jesteś z wykształcenia filozofem?

Pdf-y i algorytmy się nie przyjmą, dobrze by było, żeby materiał był w przystępnej formie, tak żeby taki laik jak np. ja coś z tego zrozumiał :)