Wpis z mikrobloga

Wywołałem swój pierwszy film i mam pewien problem. Kiedy pierwsze trzy zdjęcia wyszły super, to następne kilka wygląda podobnie do pic rel, a cała reszta rolki jest szara, jakby nic na zdjęciach nie było.

Zakładam że jest to kwestia tego, że prawdopodobnie na początku przewijałem na następne zdjęcie, a dopiero później ustawiałem czas. Jednak czy jest jakiś inny możliwy powód tego zdarzenia? Aparat to stary Zenit.

#fotografia #fotografiaanalogowa
JohnnyAK11 - Wywołałem swój pierwszy film i mam pewien problem. Kiedy pierwsze trzy z...

źródło: obraz_2023-04-05_162334754

Pobierz
  • 7
@Wiskoler_double: to raczej nie jest wina filmu, bo on był świeżo kupiony w sklepie i wystrzelany w przeciągu pół roku.

Ale chyba masz rację z migawką - zdjąłem obiektyw, popatrzyłem na lustro i ogóle nie pracuje w momencie robienia zdjęcia. Tak samo kiedy obiektyw jest założony, to kiedy robię zdjęcie to w wizjerze optycznym nic się nie dzieje (a jak to jest lustrzanka to chyba powinno być czarno na ułamek sekundy).
@JohnnyAK11: Możesz otworzyć aparat (bez filmu), naciągnąć migawkę i ustawić najdłuższy czas. Potem patrząc przez "tył" aparatu zrobić zdjęcie, powinieneś widzieć błysk światła i to jak przesuwa sie migawka. W Zenithach to było roletka przesuwająca się z prawej do lewej.

@Wiskoler_double: hmm, jak zrobilem tak jak mowisz to normalnie widac cale kolko. Byc moze jest to wina tego, ze za slabo naciagalem film, bo teraz kolko zaczelo sie pokazywac dopiero jak robilem praktycznie pelny obrot (w wizjerze teraz tez wyglada dobrze)
@JohnnyAK11: Nauka nie idzie w las. Naciąg filmu i jednocześnie migawki powinien być robiony "do końca". Tam jest wyczuwalny opór że się dalej nie da. Wtedy zarówno film jest przewinięty o jedną klatkę jaki sprężyna prawidłowo naciągnięta. Ustawiamy wtedy przesłonę, czas i ostrość i robimy zdjęcie. Tyle w temacie.