Wpis z mikrobloga

Piekło zamarzło chyba, nie sądziłem, że kiedyś to napiszę, ale muszę wam polecić tekst Onetu, w którym wyjaśniają Bartosiaka, czytam to i nic dodać nic ująć. Chciałbym podziękować Onetowi za ten tekst i za wkład w wysiłek, aby wyjaśniać tego pseudoeksperta

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/jacek-bartosiak-chce-isc-na-wojne-w-czym-myli-sie-naczelny-polski-geopolityk/l4zgdx4

#wojna #ukraina #rosja #polska #bartosiak #zychowicz #napierala
  • 18
@mial85: #!$%@? artykuł, nie zgadzam się z nim. Duże i profesjonalne wojsko bez problemu mogło by pokonać Rosję ale po co nam z nimi walczyć bezpośrednio? Rosja po ataku na Ukrainę sama wkroczyła na ścieżkę która może przypieczętować ich los, doprowadzić do wybuchu wojny domowej i rozpadu kraju.

derr Onet już oczywiście buduje podwaliny do powrotu ekonomiczno-politycznych relacji Niemiecko - Rosyjskich bo tak pasuje Berlinowi.
@EndThis: No i widzisz w tym problem że ja to wiem że nie musimy walczyć z nimi bezpośrednio, Ty to wiesz, ale Jacula niekoniecznie i uważa że trzeba ich dojechać bezpośrednio, najlepiej jak najszybciej
aby wyjaśniać tego pseudoeksperta


@mial85: Bartosiak jest jaki jest. Sam tutaj pisałem kilka razy że Armia Nowego Wzoru (choć tu podobno Budzisz za to odpowiadał) to w większości bzdurka napisana przez ludzi mających powierzchowną wiedzę na tematy wojskowe.
Ale w tej krytyce tej jego nowej książki - której nie czytałem - dostrzegam sporo czepiania się i bardzo dużo takiej zawiści, że ona się dobrze sprzedaje i że zarabia na niej kasę.
@mial85: Ale jaki na prawdę ma Bartosiak wpływ na rząd? My przecież przed inwazją Rosji na Ukrainie modernizowaliśmy armie w sposób ślamazarny, to się zmieniło bo zmieniła się sytuacja w naszej części europy. Pojawiło się ryzyko że po Ukrainie przyjdzie i czas na nas. Dlatego teraz tyle funduszy idzie na armie, nie dlatego że tej wojny chcemy ale dlatego że ona i tak może do nas przyjść.

Przypomnij sobie sytuację z
@mial85: Redaktor, mam wrażenie, po prostu idzie w kontrę nie podając żadnych argumentów. Próbuje nastraszyć czytelników, że Bartosiak to już prawie na czołgu siedzi skierowanym na Moskwę.
Taki sam artykuł można było napisać dla Ukraińców zaraz po inwazji na Gruzję. Czego się boicie. Gruzja jest po prostu mocno w strefie wpływów Rosji. Róbcie interesy żeby innym krajom na Was zależało, to Rosja was nie ruszy.
Redaktor też chyba zapomniał o ultimatum
@dziacha: dyskusja o znaczeniu Polski to jedno, ale sugerowanie że mamy ruszyć na rosje albo Białoruś i bić się pod Niemnem jak nasi dziadkowie to szkodliwa paplanina którą trzeba tępić zanim przyczyni się do kolejnej katastrofy w dziejach naszego państwa
@EndThis: jeżeli rosja przegra militarnie konflikt na Ukrainie a my dostaniemy zamówiony sprzęt może się pojawić głupi pomysł żeby ich tam zmiażdżyć całkowicie i wtedy takie Bartosiaki i ich pomysły będą szczególnie szkodliwe, to że nikt dziś w rządzie nie bierze jego pomysłów na serio nie znaczy, że w przyszłości się to nie zmieni
szkodliwa paplanina którą trzeba tępić


@mial85: Nie zgodzę się z Tobą, bo ani to nie jest paplanina, tylko dyskusja i nie ma co jej umniejszać, ani tym bardziej nie jest szkodliwa, nie jest to oficjalne stanowisko rządu RP, tylko rozważanie scenariuszy i ewentualnych możliwości.
Bartosiak jeśli śledzisz jego wypowiedzi to powinieneś wiedzieć, że mówi, aby przygotowywać się na najgorsze możliwe okoliczności, nie wolno zakładać, że jakoś to będzie i wszystko samo
@mial85:
alez oczywiscie ze taki scenariusz dojechania ruskich i bialorusinow jest brany pod uwage, to nawet wynika ze zwyklej presji strategicznej, jakby ruscy z terenu bialorusi planowali jakies kolejne ataki, to w interesie polski jest zneutralizowac wojsko rosyjskie zeby zminimalizowac ilosc potencjalnych ofiar czy to na froncie ukrainskim czy ogolnie natowskim, czyli bedzie trzeba zaatakowac bialorus, tylko bedzie sie to nazywalo "interwencja pokojowa", albo cos na ksztalt "odsieczy wiedenskiej", oczywiscie musi