Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery #informatyka

Potrzebuję opinii odnośnie zmiany części w komputerze, specyfikacja to
Ryzen 1600af
msi b450 gaming plus max 32mb (2x16mb kości biosu)
4x8gb ddr4 3200 Viper 4 pv416g320c6k
RTX 2060S
Chłodzenie CPu to Fortis od Silentium PC

Dołożyłem ostatnio 2x8gb i tu zaczął się problem bo kości nie są w stanie już pracować na 3200, a spadają do bazowych wartości poniżej 3000, czytając w internecie opinie, parę osób z podobnym problemem doradzało 2x16gb, ktoś inny pisał o tym, ze to ewidentnie wina słabego cpu, którego kontroler nie ogarnia pamięci. Były też porady o upgrade biosu, ale tu pojawia się problem, bo o ile B450 jest w stanie obsłużyć nawet Ryzeny 5000, to mój procesor teoretycznie mógłby stracić wsparcie po takim upgrade (niby ma więcej pamięci niż standardowe płyty 16mb, ale nie wiem czy to ratuje w jakikolwiek sposób) Tutaj pojawia się pytanie, co robić, zwrócić pamięci, czy robić update bios i kupić nowe cpu? Jeśli nowe cpu to jakie? Myślałem o Ryzenie 5700x, ale nie mam potwierdzonych informacji o tym, ze posiada on wsparcie ram jakie posiadam, przynajmniej nie od producenta MSI, ale też nie wiem czy nowe cpu z biosem to rozwiązanie moich problemów. Drugim potencjalnym wyborem, który usunąłby problem XMP byłby Ryzen 3600, ale że nie mam pewności to proszę o Wasze opinie.
  • 10
@Grimsch: Cztery moduły da się odpalić (tu ogólnie nowszy BIOS = lepiej), ale zazwyczaj wymaga to nieco dłubania. Jak chcesz po prostu włożyć, włączyć XMP i ma działać to 2x16GB jest bezpieczniejszym rozwiązaniem.

Według mnie na podstawkę AM4 to bierzesz albo Ryzena 5600 (bez X), albo na bogato 5800X3D.

Skoro i tak chcesz zmieniać procesor, to może najpierw kup CPU i sprawdź jak na nim będą się zachowywały te moduły pamięci.