Wpis z mikrobloga

Mirki i Mirabelki, pytanie ze sobą niosę;

Nadszedł czas na wymianę części podzespołów w staruszku, a że chcę to zrobić najtańszym kosztem pomału kompletuję, jak mi coś wpadnie na promce.
Mam dość sprecyzowane wymagania i nie są one jakoś specjalnie wygórowane. Ot, raczej niskobudżetowa buda dla niezbyt wymagającego użytkowania. W gry zasadniczo nie gram, ale chcę się troszkę bardziej przyłożyć do obróbki materiałów wideo z drona (również w 4K).

Nadmienię, że robię upgrade raczej pomału, poza budżetem domowym. Wobec powyższego stawiam na Ryzen 5 5600 (tutaj jeszcze się waham nad 5600g a 5600 czy różnica w cenie będzie aż tak odczuwalna). Póki co czekam na jakąś promkę. W tzw. międzyczasie zakupiłem na dniach płytę ASUS Prime B550M-A i to na niej będę bazował. Pozostaje więc zakupić pamięć, ale to na koniec, bo tu często są okazje, a i koszt relatywnie najmniejszy. Póki co myślę nad pojedynczą kością 16GB, chyba, że będzie fajna cena, to może od razu wskoczą dwie.

Z obecnych części, które mam w staruszku mam zamiar zostawić w zasadzie tylko zasilacz i grafikę. Mam obecnie Be quiet 450W 80+ Gold, który mam nadzieję wystarczy(?) oraz leciwą już kartę GeForce GTX 1050 Ti GAMING X 4G.

Co myślicie o tej specyfikacji:

* Ryzen 5 5600/5600g
* ASUS Prime B550M-A
* DDR4 16/32 GB (jakie?)
* GeForce GTX 1050 Ti
* Be quiet 450W 80+ Gold
* Sound Blaster X-Fi Titanium (w sumie nie wiem po co)

- obsłuży ww. specyfikacja komfortowo DaVinci Resolve 11?
- czy posiadana karta ogółem nie stanowi tu "wąskiego gardła"?
- do zastosowań użytkowych wystarczy Ryzen 5600g?
- zasilacz - pociągnie całość?
- 16GB RAM względnie starczy, czy od razu celować w 32 (2x16)?
- karta dźwiękowa w ogóle znajdzie jeszcze zastosowanie?

Z czasem pewnie zakupię jeszcze jakiś dysk 500GB pod M.2.

Ogólnie (jak mówiłem), zestaw budżetowy, ale dający jakieś możliwości. Grać na nim nie będę, a nawet jeśli, to sporadycznie.

Jakieś sugestie wobec powyższego?

#komputery #pc #zestawkomputerowy #skladamkomputer
  • 21
Ile kosztuje ten koszt?


@ConanLibrarian: Najtaniej jak się da ;)

Nie mam ustalonego budżetu. Płytę wyrwałem na Amazon za 379,00 zł z darmową przesyłką. Na procek liczę, że zejdzie poniżej 600,00 zł, wtedy kupię. RAM ostatnio się wahałem, a było 16GB za 179,00 zł (nie pamiętam co, ale opinie dobre) i szybko wyprzedano.

Daje to 1158,00 zł, czyli żeby przycebulić, maksymalna granica to 1100 zł.
Oczywiście mówię tu o nowych częściach.
@Fist_Of_Truth: Jeśli masz tak niskie wymagania jeśli chodzi o wydajność, a chcesz budżetowo, to poluj na używany Ryzen 5 3600, koło 250zł, 300zł max.
R5 3600 dałby sobie radę z 3060 Ti i 6700XT, a ty chcesz 1050 Ti wsadzić :D R5 5600 to overkill, a chyba chcesz oszczędzić.

Lepiej kupić R5 3600 za 250zł, oszczędzić w ten sposób 350zł, sprzedać 1050 Ti, kupić jakąś lepszą grafikę za te ~600zł.

Z
R5 3600 dałby sobie radę z 3060 Ti i 6700XT, a ty chcesz 1050 Ti wsadzić :D


Wypadłem z obiegu już dość dawno, dlatego nie orientuję się jak to się ze sobą zgrywa ;) Dzięki zatem za wytłumaczenie.

Postaram się zatem pogonić 1050 Ti, jak już skompletuję proc i RAM. Z tą kartą podziała tak czy inaczej, więc to można zmienić na sam koniec.

Co do procka to chyba masz rację. Może
W tzw. międzyczasie zakupiłem na dniach płytę ASUS Prime B550M-A i to na niej będę bazował.


@Fist_Of_Truth: Trochę mnie ta płyta piecze... Ona była tania no nie? Coś promocja na 400zł?
Problem w tym, że ona grzeje się przy Ryzenach z 8 rdzeniami, takie jak R7 5700X czy R7 5800X3D - na które mając platformę AM4 fajnie mieć opcję zrobić upgrade np. za dwa lata, gdy te procesory zrobią się tańsze.
@GhostTrick: Właśnie czekam na odpowiedź w sprawie R5 3600 ;) Szybki research, najniższa cena... i trafiło się, akurat z mojej lokalizacji. Do tego nieużywane chłodzenie w komplecie. Niestety sam procek, bez płyty.

Co do MB Asusa, to nie widziałem opinii, by była jakaś problematyczna z R7. Ale fakt, nie wczytywałem się nadto, bo mnie ten problem nie dotyczy. Raczej w tej cenie (379,00) to komentowana była jako bardzo dobra oferta.

Nie
Właśnie czekam na odpowiedź w sprawie R5 3600 ;) Szybki research, najniższa cena... i trafiło się, akurat z mojej lokalizacji. Do tego nieużywane chłodzenie w komplecie. Niestety sam procek, bez płyty.


@Fist_Of_Truth: Tylko uważaj, żeby za niego nie przepłacić, on ma być budżetowy, a to był popularny procesor i okazji dużo będzie ;)
@GhostTrick: 300,00 zł, ale zapytałem o "cenę ostateczną" ;)
Plus taki, że ew. koszta wysyłki odpadają i mniejsze ryzyko z ręki do ręki.

Jak by nie było, to ponad połowa ceny pierwotnej, jaką zakładałem za procesor.
Miało być budżetowo, to będzie :)
@Fist_Of_Truth: To może w ten sposób, żeby była pewność:

R5 3600 ma wsparcie na Twojej płycie Asus Prime B550M-A od BIOSu 0307

Ryzen 5 3600 (3.6GHz,65W,L3:32M,6C,B0) ALL 0307


Opis jak sprawdzić wersję:
https://www.asus.com/pl/support/FAQ/1044755

[Płyta główna] Jak sprawdzić z jaką wersją oprogramowania BIOS dostarczona została płyta główna?


Wersja oprogramowania BIOS znajduje się na dole etykiety kodu kreskowego — są to ostatnie 4 cyfry etykiety kodu kreskowego. Etykieta z kodem kreskowym znajduje się
GhostTrick - @FistOfTruth: To może w ten sposób, żeby była pewność:

R5 3600 ma wspar...

źródło: f53987b9-31a9-4cfb-bf84-2672f29e626e

Pobierz
To może w ten sposób, żeby była pewność:


Pewność będę miał niestety dopiero jak odbiorę płytę. Na Amazon (gdzie kupowałem) w opisie nic nie ma, na zdjęciach nic nie widać (zresztą mogą być przykładowe).

Ale fajnie, kolejny raz dzięki, że mi to ładnie wyłożyłeś. Wiem od czego zacząć jak wyjmę płytę z pudełka :)

(proc dogadany na odbiór we wtorek)
@Fist_Of_Truth: A cena niższa? ;D

To jeszcze ogarnij RAM i chyba załatwione ;)
DDR4 teraz tanie jest.

Jeśli np ten kosztuje 240zł:
https://www.x-kom.pl/p/482929-pamiec-ram-ddr4-patriot-16gb-2x8gb-3600mhz-cl17-viper-steel.html

To pytanie czy jest sens biegać za jakąś używką żeby uciąć 50zł... Czy tam użerać się negocjując.

Chyba, że byś naprawdę jakieś 2x8GB 3600 znalazł bardzo bardzo tanio blisko siebie.

Była promocja za 175...
https://www.pepper.pl/promocje/pamiec-ram-patriot-viper-4-ddr4-16-gb-3600mhz-cl17-pv416g360c7k-at-morele-663423

... a na OLX i tak ludzie chcą 200zl za 2x8GB.
A cena niższa? ;D


Nie odniósł się do pytania o "cenę ostateczną", więc to chyba jest ostateczna ;)
Nie będę już się targował. Jak sprawdzałem, to jedna z najniższych ofert, do tego mam pod nosem, gość dorzuca boxowe nieużywane chłodzenie, bo używał własnego.
Zresztą, ile opuści? 20 zł? :P

Z RAM tak jak piszesz, chodzi po taniości, a okazji też nie brak, niemal co tydzień coś jest.
Choćby ten Patriot, który z
ie odniósł się do pytania o "cenę ostateczną", więc to chyba jest ostateczna ;)

Nie będę już się targował. Jak sprawdzałem, to jedna z najniższych ofert, do tego mam pod nosem, gość dorzuca boxowe nieużywane chłodzenie, bo używał własnego.

Zresztą, ile opuści? 20 zł? :P


@Fist_Of_Truth: Wiesz apetyt rośnie w miarę jedzenia :D
Skompletujesz tanio PC, zostanie trochę budżetu, to apetyt wzrośnie i pewnie będziesz szukał jakiejś karty lepszej :D
Dlatego