Wpis z mikrobloga

Kupiłem nowy rower i przejechałem na nim dziś swoje pierwsze 30km. Niestety, wykryłem 2 usterki.

1. Podczas jazdy jak i podczas kręcenia samym kołem bez użycia korby, z tylnego koła wydobywa się piszczący dźwięk. Okazało się, że źródłem tych dźwięków jest łączenie piasty z gumowa uszczelka (przesyłam film), jak zatrzymam ta uszczelkę palcem, żeby nie obracała się razem z kołem to dźwięk ustaje i ponownie wraca gdy ja puszczę.

Sama uszczelka jest ubrudzoną w czymś tłustym (jakby smar z niej wypływa?)

Wpuścić tam kropelkę jakiegoś oleju i obserwować? Czy sprawa jest poważniejsza?

2. Hamulce tarczowe mechaniczne - wiem, że muszą się dotrzeć. Ale czy normalny jest fakt ze naciskając lekko manetkę słyszę tylko lekkie tarcie klocków o tarczę a efekt zerowy? Naciskając mocno coś tam przyhamowuje ale strasznie długo to trwa. Trzeba regulować czy tak ma być i same się dotrą?

#rower #rowery #nowyrower
  • 12
@Gufcio: W sklepie, w którym kupiłeś rower. Spróbuj się z nimi skontaktować i złóż reklamację. Miałem podobny przypadek, że musiałem złożyć reklamację z powodu przerzutki i krzywych tarcz hamulcowych. W moim przypadku sklep był oddalony ponad 300km. Najpierw wysłałem filmiki i zdjęcia usterek, wszystko opisałem w mailu. Potem porozmawialiśmy przez telefon i dali mi instrukcje co mam robić. Oczywiście na wstępie powiedziałem im, że mieszkam dosyć daleko i dopiero w ostateczności
  • 0
@py15 Bardzo dziękuje za szczegółowe informacje, bo jestem w podobnej sytuacji. Mam nadzieję, że sklep wykaże się profesjonalizmem. W moim przypadku jeszcze w pudełku z rowerem znalazłem luzem 3 kulki od piasty (rozumiem, że to też nie powinno mieć miejsca i warto zgłosić?) oraz koła lekko biją w prawo/lewo. Sklep w którym reklamowałeś to centrumrowerowe?
@Gufcio nie, sklep w którym kupiłem rower miał konto na Allegro i swoją stronę internetowa, ale nazwy nie pamietam. Wiem tylko, ze byli z okolic Poznania. Rower kupiłem przez Allegro. Koniecznie napisz o tych kulkach i zrób im zdjęcie. Im więcej informacji tym lepiej. Czy zamawiałeś rower z opcja złożenia? Jakiś serwis zerowy Ci zrobili? Dostarczyli Ci jakiś dokument z podbitą gwarancja?
@Gufcio Miałem to samo. Napisz im w takim razie, ze jakim cudem podbili Ci kartę gwarancyjna i serwis zerowy, skoro rower nie jest sprawny. Dodatkowo zapytaj o zwrot pieniędzy za wstępne złożenie i regulacje skoro nie jest to zrobione.

Możesz tez spróbować samemu (jeśli się czujesz na siłach) zdemontować tylne koło i poszperać przy tej gumie. Może uda Ci się to ogarnąć.
  • 0
@py15 Mógłbym spróbować, ale sprzęt jest nowy, więc powinien być zgodnie z prawem dostarczony bez wad. Dodatkowo te kulki łożysk, które latały oddzielnie w pudełku mnie niepokoją, koła mają lekkie bicie prawo/lewo, hamulce nie mają siły hamowania i łańcuch na wybranych biegach wydaje dziwne odgłosy.
@Gufcio dźwięk łańcucha na różnych biegach może być spowodowany zła regulacja tylnej przerzutki. Spróbuj pobawić się śruba baryłkowa. Jest to nieinwazyjne, wiec nie wpłynie na gwarancje roweru.

Kulki są niepokojące wiec zrób zdjęcie/filmik i zapytaj sklep o co z tym chodzi.

Jaki rower kupiłeś?