Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam 50k zł oszczędności na polskim rachunku oszczędnościowym i 150k zł w polskich obligacjach, a teraz chcę mądrze zainwestować pozostałe 310k zł. Cel to wieloletnie oszczędzanie o niskim stopniu ryzyka (podwojenie kapitału w 10-15 lat przy niemal zerowym doświadczeniu inwestycyjnym i minimalnym zarządzaniu portfelem). Co myślicie o takiej alokacji?

- 40k: konta #ike i #ikze: do rocznego limitu, w globalne akumulacyjne #etf (jakie są najlepsze w #bos #bossa?)

- 270k: 30k w europejskie #obligacje (jakie?) i 30k w amerykańskie obligacje (jakie?) + 210k w globalne (total market cap) akumulacyjne ETFy, np. w Vanguard Total World Stock ETF + iShares Core MSCI EM IMI UCITS ETF USD Acc w stosunku 1:1. Planuję wykorzystać trzy platformy brokerskie (np. #xtb #degiro #firstrade), przesyłając po 90 tys. na każdą z nich. Celem takiego rozdrobnienia byłaby minimalizacja ryzyk związanych z upadkiem jednej z platform czy #vanguard lub #blackrock - cóż, żyjemy w dobie dziwnych zawirowań na globalnych rynkach.

Oszczędności z comiesięcznej pensji przeznaczałbym następnie na te globalne akumulacyjne ETFy (60%) oraz obligacje europejskie i amerykańskie (20%), czyli rozdzielałbym 80% na trzy platformy brokerskie, a resztę (20%) przesyłałbym na polski rachunek oszczędnościowy i może kupiłbym trochę złota.

Pytanie: czy to dobra strategia? Czy teraz jest dobry czas na zakup funduszy i obligacji, zważywszy na to, że 60% globalnego rynku funduszy to USA, a te dodrukowały mnóstwo dolarów o spadającej wartości i mają głosować za zaprzestaniem spłacania długu, co wydaje się grozić poważnymi zawirowaniami i potencjalnie nawet konfliktem z Chinami? A może to błąd pt. "teraz jest wyjątkowy czas" i warto kupować, bo za 15 lat i tak się wyrówna i podwoi?

#fundusz #fundusze #etf #gielda #akcje #obligacje #finanse #oszczednosci #oszczedzanie #pieniadze #inwestowanie #inwestycje



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Wyślij anonimową PW do autora (niebawem) · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 8
via mirko.proBOT
  • 0
Odpowiedź anonimowego użytkownika:

1. Popatrz ile byś zrobił wkładając pół miliona 15 lat temu na rynek mieszkaniowy, a ile pakując się w wig20/obligacje.

2. Kupujesz mieszkanie, wynajmujesz, masz za 10-15 lat pewne podwojenie, może potrojenie kapitału.

3. Wszelkie obligacje sracje i tym podobne mają śmieszna stopę zwrotu w porównaniu z rynkiem mieszkaniowym na którym jest chwilowy przestój. Stopy procentowe spadną - zacznie się jazda z ceną za metr.

4. Znajomy miał na
@mirko_anonim:
Za bardzo sie rozdrabniasz na wiele instrumentow.
Jak dla mnie powinienes robic autopilota. Kupujesz etfa all word, a 20-30 walisz w EDO i #!$%@?. Nie wiem po co komplikujesz sobie zycie ze 20k tu, 30k tam, 50k sram.
Jedyna wade tego etfa, to jesto to ,ze brakuje tutaj Twojej super strategii, i nie pochwalisz sie znajomym, jaki z Ceibie super inwestor. Ale sam mowilesz, ze szukasz bezpiecznnego kursu.
via mirko.proBOT
  • 0
Odpowiedź anonimowego użytkownika:

Akcje i obligacje masz dostępne w jednym etfie - Vanguard Life Strategy

1. Popatrz ile byś zrobił wkładając pół miliona 15 lat temu na rynek mieszkaniowy, a ile pakując się w wig20/obligacje.


Nikt o zdrowych zmysłach nie inwestuje w WIG20 długoterminowo


· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
@mirko_anonim: zgadzam się z poprzednikami. Ja bym szukał mieszkania w jakiejś miejscowości turystycznej gdzie jest ruch i oddał jakiemuś funduszowi na wynajem krótkoterminowy typu booking com. Jakiś % sobie biorą ale wszystko ogarniają. Plus taki że będziesz miał zawsze gdzie pojechać za friko na wakacje.
Obligacje Imo nie maja sensu jeśli chodzi o inwestycje. To tylko jako forma ochrony kapitału.
Tak to ETFy. Jakieś najprostsze, najlepiej typu ACC na szeroki rynek.