Wpis z mikrobloga

Moja styczność z #filozofia skończyła się kilka lat temu w szkole średniej na jakichś tam podstawach. Oglądając jeden serial gdzie jest wątek studiów na filozofii stwierdziłem, że fajnie byłoby odświeżyć trochę wiedzę, dokształcić się, poznać różne nurty, porobić coś innego.

Studia odpadają, bo nie ma zaocznych, chociaż to byłaby ciekawa odmiana spędzania czasu wolnego.

Od czego zacząć, są jakieś pozycje, które warto przeczytać (fajnie jakby były z komentarzem, wyjaśnieniem). Da się w ogóle zacząć taką zabawę?

#nauka #ksiazki #czytajzwykopem #studia (bo może ktoś jest na studiach i by coś polecił)
  • 12
@sked Co prawda nie studiowałem filozofii, ale miałem ją przez jeden semestr i wykładowca bardzo polecał nam na początek Filozofię dla zabieganych, książka jest raczej dość zwięzła, ale przyjemnie napisana.
@sked: START WITH THE GREEKS, a tak na serio to mozesz sprobowac Dzieje zachodniej filozofii Russella, przeczytalem ja zeby miec jakis zarys. Ksiazka jest troche krytykowana, mowia tez ze stronnicza, osobiscie rozdzialy o Grekach bardzo mi sie podobaly, przy zwiazanych z kosciolem moj zapal opadl. Powoli tez bede sie przymierzal do przeczytania https://www.goodreads.com/en/book/show/8412068 ksiazka ogolnie polecana ale jak ktos juz jest zaznajomiony z tematem.
@sked: tak z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć, że możesz zacząć byle jak. Możesz wziąć książkę obojętnie jakiego filozofa do którego czujesz jakiś pociąg i tak zacząć swoją podróż.
Grunt to utrzymać własną dociekliwość i zainteresowanie tematem, z czasem nowe furtki zaczną się otwierać.
Osobiście właśnie taką amatorską podróż mam i jestem z niej zadowolony.
I w gruncie rzeczy mało książek czytam ( ͡° ͜ʖ ͡°) jestem
via Wykop
  • 1
@zbrodnia_i_kawa: szczerze mówiąc nie wiem nic. Na polskim jak już czytaliśmy to jakiś fragment najbardziej znanego dzieła Sokratesa czy Platona, gdy było to potrzebne w danym momencie. Nie do końca też wiem i pamiętam kto i w jakim nurcie jest najlepszy czy się specjalizował, więc pewnie trochę metodą prób i błędów chciałbym poznać.
@CrossX @fors1234 dzięki, rzucę okiem też na te propozycje i będę się zgłębiał dalej.
@hej_wisos ja wiem, że
@sked: Robiąc porządki świąteczne znalazłem 1 tom wspominanej już "Historii filozofii" Tatarkiewicza ale tak jak ktoś już tutaj pisał, to nie to samo co czytanie dzieł filozoficznych. W takich książkach znajdziesz głównie kontekst i omówienie poglądów poszczególnych filozofów (a według mnie Tatarkiewicz to tak średnio pisze) więc lepsze będzie sięgnięcie do samych dzieł. W wielu księgarniach stacjonarnych i internetowych takie książki można zdobyć za dosłownie kilka złotych (chyba nie cieszą się