Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem z aplikacją o kredyt hipoteczny. ogólnie mam zdolność ok. miliona, wkład własny + działkę budowlaną. Problemem jest fakt że w ramach umowy o pracę moja wypłata przelewana jest w GBP a nie w PLN. W PKO powiedzieli mi że z ich perspektywy w takim przypadku nie mam praktycznie zdolności kredytowej.
ktoś spotkał się z sytuacją kiedy zarabia się w walucie innej niż PLN?
z góry dzięki za jakiekolwiek wskazówki
#kredyt #budownictwo #budowadomu #finanse #hipoteka #kiciochpyta
  • 16
zdolność ok. miliona,

GBP


@Bogdan191: Niestety, ale raczej nie.

ktoś spotkał się z sytuacją kiedy zarabia się w walucie innej niż PLN?


@Bogdan191: Zgodnie z rekomendacją KNF kredyt powinien być udzielany w walucie głównego dochodu. Czy Twój pracodawca znajduje się w Polsce? Do jakiego banku wpływa Twoje wynagrodzenie?
  • 0
@marcpol w momencie podpisania umowy o pracę pracodawca nie miał siedziby w PL. teraz ma ale to skomplikowany temat. ogólnie gdy się zatrudniałem to mieszkałem w UK i zarabiałem w GBP. później przeniosłem się do PL ale zarabiam nadal w GBP. da się coś z tym zrobić zakładając że nie ma możliwości przeniesienia się do polskiego oddziału?
@Bogdan191 znajomy zarabia w euro i ma poprostu kredyt w euro.


@melba: W przypadku tej waluty jest to możliwe w dwóch bankach.

@marcpol w momencie podpisania umowy o pracę pracodawca nie miał siedziby w PL. teraz ma ale to skomplikowany temat. ogólnie gdy się zatrudniałem to mieszkałem w UK i zarabiałem w GBP. później przeniosłem się do PL ale zarabiam nadal w GBP. da się coś z tym zrobić zakładając że
  • 0
@marcpol a jest możliwość skontaktowania się z KNF celem potwierdzenia że rzeczywiście nie ma możliwości wydanie kredytu? moja objekcja jest taka że rozumiem że zapis jest zasadny gdy ktoś bierze kredyt w EUR kiedy zarabia w PLN. szanse na umocnienie się EUR wobec PLN są spore. W moim przypadku chce kredyt w PLN zarabiając w (póki co) mocniejszej walucie. nawet w przypadku krachu mam 2 możliwości:
- żona zarabia w PLN (powiedzmy
@Bogdan191: Rekomendacje KNF są ogólnodostępne w Internecie na stronach KNF.

https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/regulacje_i_praktyka/rekomendacje_i_wytyczne/rekomendacje_dla_bankow?articleId=8522&p_id=18

Oczywiście możesz też napisać do KNF i przekonać ich do zmian regulacji wobec banków :)

Jeśli żona zarabia w PLN to w niektórych bankach jest szansa na uwzględnienie Twoich dochodów do 50% wysokości dochodów żony (Millennium) lub w większej kwocie (do wysokości dochodów żony) w banku BNP (tutaj, aby złożyć wniosek należy posiadać produkt banku od co najmniej 3 miesięcy).
  • 0
@marcpol a wiesz może czy da się obejść problem jeżeli będę otrzymywał wypłatę w PLN? przykładowo mój pracodawca wysyła wypłatę w GBP ale na konto jest automatycznie konwersja na PLN. w pewnym sensie dostaje więc wypłatę w PLN a nie w GBP
@marcpol a wiesz może czy da się obejść problem jeżeli będę otrzymywał wypłatę w PLN? przykładowo mój pracodawca wysyła wypłatę w GBP ale na konto jest automatycznie konwersja na PLN. w pewnym sensie dostaje więc wypłatę w PLN a nie w GBP


@Bogdan191: Zacznijmy od innej kwestii. Czy Twój obecny pracodawca to podmiot zarejestrowany w Polsce? Czy na zaświadczeniu o zatrudnieniu będzie informacja, że zarabiasz w PLN?
  • 0
@marcpol firma jest zarejestrowana w PL, ale ja jestem zatrudniony w oddziale w UK. Nie chcę się przenosić do polskiego oddziału bo to będzie oznaczało mniejsze zarobki. Mogę wnioskować o to żeby na umowie o pracę widniała wypłata w PLN, ale mechanicznie będzie to nadal wyglądało tak że firma wysyła funty a bank polski automatycznie konwertuje pieniądze z GBP na PLN. takie coś by działało?
@marcpol firma jest zarejestrowana w PL, ale ja jestem zatrudniony w oddziale w UK. Nie chcę się przenosić do polskiego oddziału bo to będzie oznaczało mniejsze zarobki. Mogę wnioskować o to żeby na umowie o pracę widniała wypłata w PLN, ale mechanicznie będzie to nadal wyglądało tak że firma wysyła funty a bank polski automatycznie konwertuje pieniądze z GBP na PLN. takie coś by działało?

@marcpol oprócz tego zastanawiam się czy wprowadzenie