Wpis z mikrobloga

Hej
Jakie tanie sadzonki drzew proponujecie żeby posadzić? Mieszkam na wsi i mam kawałek ziemi (20 arów gdzieś).
Sosna świerk brzoza? Jakieś konkretne odmiany? Może jakieś owocowe? Taki sad pół na pół z lasem. Jakieś maliny porzeczki itp. Chciałbym obsadzić większość działki i trochę zostawić na jakieś warzywa itp.

#las #gospodarka #wies #drzewa
  • 21
@Cinek93: Na pewno rodzime gatunki, a nie jakieś gówno importowane z drugiego końca świata tylko na podstawie tego że ładnie kwitnie - wystarczy że sadzonki będą z dowolnej szkółki w promieniu 100 km od twojego domu, powinny być dopasowane do twojego lokalnego klimatu.

Do osłony od wiatru to lipa, świerk, dąb, klon, buk.

Sosna, brzoza i topola to gatunki pionierskie, które szybko zasiedlają nieużytki, mają miękkie drewno, łamią się i równie
via Android
  • 0
@PfefferWerfer ok dziękuję za odpowiedź. To kupować takie zwykłe malutkie sadzonki rozumiem? Sosna, brzoza, topola, świerk, jodła. Takie mi odpowiadają.
Właśnie to jest nieużytek aktualnie. Bo na tym kawałku przez kilkadziesiąt lat rok w rok były siane zboża.
Teraz właśnie się zastanawiam jak to zagospodarować i chyba drzewa to będzie dobry pomysł. Taki las w połączenie z sadem (drzewa owocowe, jakieś krzewy).
Trawę najpierw pod te drzewa posiać czy niekoniecznie?
Czy od
@Cinek93: Nic nie musisz siać ani przygotowywać, te gatunki które wymieniłeś rozsiewają się samoistnie (drobne nasiona rozwiewane przez wiatr na duże odległości), radzą sobie dobrze nawet na najgorszym gruzie, żużlu, piachu itp.

Jeśli to ziemia rolna to możesz zdobyć dotację na zalesienie jednorazową - dość wysoką, a potem regularnie przez kilka lat. W lokalnym nadleśnictwie pewnie ci zrobią nawet plan zalesienia jakbyś chciał.

Drzewa owocowe i krzewy dość słabo się łączą
via Android
  • 0
@PfefferWerfer a Ty co byś zrobił na moim miejscu? Mając taki kawałek ziemi.

No tak jest to ziemia rolna. Uprawianą przez kilkadziesiąt lat. Warto zgłosić to do ARiMR i dostać te dotacje? (tylko ja nie jestem na KRUS bo nie jestem rolnikiem. Pracuje na etat normalnie, umowa o pracę) Czy na własną rękę bez urzędników itp kupić i posadzić drzewka.
Dzwoniłem własnie do kilku szkółek drzew krzewów ale odsyłają mnie do nadleśnictwa
@Cinek93: Nie znam twojej sytuacji:

1) Ile masz tej ziemi? Jeśli więcej niż 1 ha przeliczeniowy to zdobyłbym numer gospodarstwa, wydzierżawił to i brał dopłaty jako dochód pasywny
2) Jeśli więcej niż 1 ha przeliczeniowy i masz numer gospodarstwa, a chcesz las to wtedy dotacja na zalesienie i zalesiałbym
3) Jeśli mniej niż 1 ha przeliczeniowy i nie masz numeru gospodarstwa to posadziłbym kilkadziesiąt/set sadzonek rozmieszczonych na całym polu i zostawił
via Android
  • 0
@PfefferWerfer mam tej ziemi jakieś 0,20 ha więc mało.
Więc zrobię tak jak w ostatnim punkcie. Kupię sobie te sadzonki topoli, brzozy, sosny, świerka. Może jakieś liściaste kilka.
Zostawie sobie tylko kawałek pola na warzywa, krzewy owocowe.
Dziękuję Ci za pomoc. Aa te sadzonki jak pisałem wyżej to w szkółce drzew, krzewów nie dostanę bo już dzwoniłem do dwóch blisko siebie. Odsyłali mnie do nadleśnictwa.
via Android
  • 0
@PfefferWerfer dzwoniłem już do dwóch nadleśnictw. Nie mają już sadzonek albo małe ilości sosny. W tym roku podobno jest problem z sadzonkami.
Na jesieni kazali pytać o sadzonki ogólnie a nie teraz.
via Android
  • 0
@PfefferWerfer dzwoniłem
Ma tylko sosny. I 800 sztuk muszę wziąć żeby mi wysłał... ( ͡º ͜ʖ͡º)

Jakie mniej więcej odstępy robić przy sadzeniu? Bo musiałbym sobie obliczyć ile drzewek kupić
@Cinek93: Bierz te większe, po 100 sztuk. Czy rok twojego czasu na czekanie jest wart więcej niż te 40 groszy różnicy na sadzonce? Dołożysz 80 PLN i jesteś rok do przodu z hodowlą lasu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Sadź naprzemiennie, a nie w skupiskach jednogatunkowych.
@Cinek93:

cokolwiek posadzisz, nawet egzotycznego: bambusy, banany, laurowiśnie, brzozy smoleńskie, tuje-hooje ... pomyśl o "żywopłocie" z z roślin którymi żywią się ptaki i na których bytuja owady jako swoiste "uzupełnienie", wprowadzi to więcej życia.

Ptaki:

Jarząb pospolity (Sorbus aucuparia)
Bez czarny (Sambucus nigra)
Rokitnik wąskolistny (Hippophae rhamnoides)
Irga (Cotoneaster sp.)
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii)
Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
większa lista: (https://zielonyogrodek.pl/ogrod/zwierzeta-w-ogrodzie/1076-rosliny-atrakcyjne-dla-ptakow)

OWADY

TOP Zestawienia krzewów, które lubią Owady
wierzba
@Cinek93: Mam wrażenie, że twoim jedynym celem jest żeby drzewo jak najszybciej urosło i #!$%@? z całą resztą parametrów ( ͡° ͜ʖ ͡°). To droga donikąd kolego, bo za 30 lat będziesz tam miał wiatrołomy, akurat na twoją emeryturkę. Zrób zróżnicowany lasek jak kolega radzi.