Wpis z mikrobloga

80 lat temu rtm Witold Pilecki uciekł z Auschwitz. Jak można było wydostać się z “fabryki śmierci”? Link do znaleziska:
https://wykop.pl/link/7083471/80-lat-temu-rtm-witold-pilecki-uciekl-z-auschwitz-jak-tego-dokonal

Wysłannik Polskiego Państwa Podziemnego do Auschwitz będącego przez pierwsze dwa lata obozem dla Polaków, wydostał się z niego w nocy z 26 na 27 kwietnia. “Wyszedłem w nocy – tak samo jak przyjechałem – byłem więc w tym piekle dziewięćset czterdzieści siedem dni i tyleż nocy. Wychodząc, miałem o kilka zębów mniej niż w momencie mojego tu przyjścia oraz złamany mostek. Zapłaciłem więc bardzo tanio za taki okres czasu w tym sanatorium” – tak brzmiały słowa człowieka, który stworzył za drutami bezprecedensową organizację konspiracyjną i informował i bestialstwie Niemców.

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#historia #polska #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #wojna #iiwojnaswiatowa #drugawojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #witoldpilecki #auschwitz #wojskopolskie #wojsko #niemcy
Zwiadowca_Historii - 80 lat temu rtm Witold Pilecki uciekł z Auschwitz. Jak można był...

źródło: Witold-Pilecki-Ucieczka

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz