Wpis z mikrobloga

#stomatologia #dentysta
Jest tu jakiś dentysta
wczoraj się zorientowałem, że mam recesję dziąseł na dole z prawej strony i zastanawiam się czym to ejst spowodowane

Tak, mam troche kamienia, nie byłem na skalingu juz od ok 15 miesięcy a piłem sporo kawy/herbaty/ziół
Miałem jakieś lekkie bóle zemba jakby od próchnicy w momencie gdy pare razy po zjedzeniu czegoś słodkiego wieczorem, mi się przysneło i zębów nie umyłem, potem przycisnałem higiene i no jakby "kompensująco" starałem się mocniej szczotkować wszysckie zeby

Co ciekawe, owy problem z recesją ( zauwazyłem wczoraj) a i z kamieniem nazebnym, pojawił mi się gdy zaczałem uzywać pasty ELMEX.... kilkukrotnie droższej niż pasta której wczesniej uzywałem XD

Co do #!$%@? ?

Moja laicka teoria...
Elmex jest #!$%@? ściernie i przez niego #!$%@?ło mi kamienia nazebnego a ja mniejszą sciernosc kompensowałem zbyt mocnym szorowaniem co i tak #!$%@? dało.
Efekt, kamień powoduje recesje + mocne i za długie szczotkowanie też powoduje recesję... ?? ?? ?

#!$%@?ć elmeź maczetami czy co teraz robić ( oczywiście wizyta u stomatologa bez zbędnej zwłoki)
  • 7
@wuwuzela1 zła technika mycia może powodować recesje, kamień nazębny też, wada zgryzu, czynniki genetyczne. Ciężko powiedzieć co jest problemem u Ciebie.
Recesje to nic bardzo groźnego, jeśli nie nasilają nadwrażliwości. Jeśli są małe to głównie defekt estetyczny i nie trzeba tego leczyć.
Najważniejsze, żeby się nie pogłębiały. Zmień to co możesz zmienić. Elmex nie jest moją ulubioną pastą, ale daje radę. Żeby dobrze nim umyć zęby kup sobie porządny środek do wybarwiania
  • 0
@kubucza: technika wymiatania choc robiona w pospiechu. No i ta recesja tylko na 4 zebach z 1 strony a reszta OK mimo dokładnie takiego samego traktowania

No i mam nakładke clear aligner taką po zakonczeniu noszenia do noszenia. Czy od mycia w za ciepłej wodzie mogła sie zniekształcić lekko i za mocno gdzieś tam uciskac na dziąsło. WTF ?
@wuwuzela1 często w trakcie leczenia ortodontycznego zęby są wychylane, a to doprowadza do zaniku kości od strony policzkowej. Za kością idzie dziąsło i jest recesja.

Zazwyczaj ciężko wskazać jeden konkretny czynnik, bo to złożony problem. Przede wszystkim dobre badanie w gabinecie i pewnie uda się wyeliminować głównego winowajcę i zatrzymać proces.
  • 0
Zazwyczaj ciężko wskazać jeden konkretny czynnik, bo to złożony problem. Przede wszystkim dobre badanie w gabinecie i pewnie uda się wyeliminować głównego winowajcę i zatrzymać proces.


@kubucza: zwykły stomatolog ? człowiek by najchętniej chciałdostac kogos z polecenia, tyle konowałów ostatnimi czasy....
@wuwuzela1 periodontologa szukaj. Choć poza dużymi miastami może być ciężko, a do tego łatwo trafić na kogoś starszego, kto zrobił specjalizację lata temu i na tym zakończył swoją przygodę z perio. Jakie miasto? Może coś podpowiem