Wpis z mikrobloga

Mam pytanie odnośnie podatku od dywidendy. W poprzednim roku otrzymałem dywidendę od zagranicznej spółki, natomiast na moje konto w xtb wpłynęła już przewalutowana kwota w złotówkach. Teraz mam zapłacić podatek od tej przewalutowanej kwoty czy od kwoty w oryginalnej walucie przeliczonej po kursie z dnia poprzedzającego dzień wypłaty dywidendy? Bo tu pojawia się lekka różnica.

Z moich obliczeń wynika, że powinienem zapłacić 147 zł (przed zaokrągleniem 147,14 zł), a według otrzymanego od xtb raportu podatkowego za rok 2022 powinienem zapłacić 145 zł. Podejrzewam, że różnica wynika z tego, że xtb obliczyło podatek od już przewalutowanej kwoty, która wpłynęła na moje konto, a potem zaokrąglili do pełnej złotówki. Swoją drogą, to chyba źle zaokrąglili, bo kwotę 145,84 zł zaokrąglili w dół, a nie w górę, więc powinno być 146 zł.

Wiem, że różnica jest niewielka i lepiej zapłacić te 2 zł więcej dla spokoju, ale jestem ciekawy, która kwota podatku jest prawidłowa i jak do tego podchodzić w przyszłości.

#gielda #podatki #pit
  • 2
@kalkulatorgieldowy: Dzięki. A jeszcze mam jedno szybkie pytanie, w poz. 47 kwota powinna być zaokrąglona do pełnych złotych, ale nie robi się to automatycznie i jest końcówka z groszami, więc powinienem sam zaokrąglić już w poz. 45?