Wpis z mikrobloga

Trzy tygodnie temu, chcąc zmienić pracę wysłałem ok. 40 cv. Czas odpowiedzi różny, od jednego-dwóch dni do 2-3 tygodni. Wydaje mi się, że nastąpiły pewne zmiany w porównaniu do ostatniego czasu, kiedy gdzieś aplikowałem (ok 2 lata temu), przynajmniej w moim stacku, związanym z danymi (data engineering, bi i ai).

Z reguły jest więcej etapów rekrutacji i jest ona trudniejsza. Miałem rozmowy, które trwały np. 1,5h i na których zadano kilkadziesiąt pytań. Rekrutacja trwa też dłużej. Widać wyraźniejsze odstępy między jej etapami. Coraz więcej firm stosuje różne sita początkowe. Są to np. zadania domowe czy testy na stronach internetowych. Jedne proste, a inne dość skomplikowane. Firmy interesują się przyczynami zmiany i planami na przyszłość. Chyba nie chcą ludzi, którzy często zmieniają pracodawcę.

Generalnie jednak nadal jest ok dla midów/seniorów. Mam nieco ponad 5 lat doświadczenia. Na wysłane 40 cv odpowiedziało spokojnie ponad 30 firm. W 2 tyg. zrobiłem około 20 rozmów technicznych. Trochę się wpakowałem, bo mogłem jednak wysłać połowę mniej cv, ale byłem przekonany, że jest kryzys :). Teraz czekam na kilka rozmów z klientem i oferty. Jak jest u was? Widać spowolnienie?

#programowanie #programista15k #datascience #dataengineering #powerbi #analizadanych
  • 14
@JamesJoyce: U mnie 2 lata expa w Javie i kiepsko, widzę też, że moja obecna firma ograniczyła znacznie rekrutacje od stycznia. Co ciekawe, u mniej jak już ktoś nowy przychodzi to zazwyczaj ludzie do frontendu.
@WyjmijKija: ja z reguły robię tak samo. Chyba, że firma wydaje się bardzo ciekawa, albo projekt mocno rozwojowy. No i oczywiście jeśli stawka jest sporo wyższa niż średnia. Wtedy czasem się zgadzam na bardziej skomplikowaną rekrutację.
@arysto2011: Bardziej SI niż BI. Zaczynałem jako data scientist i pracowałem w tym ok 3-4 lata. Teraz przyszła moda na data engineering, więc trochę tego też robiłem. Chciałbym iśc w strone data science bardziej, ale projektów mało.
@arysto2011: Ok, ale nie rozumiem co to zmienia? Dostałem odpowiedź praktycznie na każde wysłane cv. Z czego od razu zrezygnowałem z około połowy, bo albo projekty nieciekawe, albo utrzymanie, albo 7 etapów rekrutacji albo jakieś jeszcze inne problemy. Chcę zmienić pracę na wartościową, więc chcę mieć z czego wybierać. Co tydzień dostaje 5-10 ofert na linkedinie. Gdybym chciał byle co, wziąłbym którąś z nich.