Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Szukam porady odnoścnie wyboru studiów magisterskich. Pracuję jako deep learning engineer, więc interesuje mnie głównie ta działka jak i również bardziej klasyczne metody sztucznej inteligencji. W grę wchodzi tylko Warszawa, bo mój oddział w firmie ma tam siedzibę i byłoby mi tak najwygodniej. Biorę pod uwagę następujące opcje:

1. MIM UW Informatyka - Jedyne przedmioty z ml są w obieralnych i niestety nie ma ich za dużo. Ponadto zdają się zakładać, że student pierwszy raz ma z tym doczynienia, przez co tracą czas na podstawy jak np. konwolucyjne sieci. Jednak jeśli wchodzą w bardziej zaawansowane szczegóły niż jest to wszyczególnione na USOS, to mogły by być nawt ciekawe. No i spory wybór przedmiotów z teoretycznej informatyki, które są dość interesujące, aczkolwiek nie wiem jak bardzo przydatne.

2. MIM UW Machine Learning - tutaj jest znacznie większy wybór przedmiotów z ml, jednak program również zdaje się zakładać, że student ma pierwszy raz styczność z tematem, przez co traci czas na podstawy. Na szczęście na późniejszych semestrach są już dużo ciekawsze zagadnienia. No i studia są po angielsku, więc trochę obawiam się tragicznych akcentów prowądzących.

3. MINI PW Data Science - podobny program co na Machine Learning jednak zdaje się zakładać, że student ma już styczność z tematem i nie traci tyle czasu na takie zagadnienia jak sieci rekurencyjne i konwolucyjne. Minus, że nie widzę nic z reinforcement learning, a miałem z tym małą styczność. No i studia też są po angielsku więc podobna obawa co na Machine Learning.

4. EITI PW Informatyka ze specjaizacją Sztuczna Inteligencja - tutaj chyba zakłada się największą styczność z tematem, bo nie widzę żadnego przedmiotu wprowadzającego do sieci neuronowych. Sporo bardziej zaawansowanych przedmiotów do wyboru, jednak matrwi mnie trochę to, że zadają się one mieć charakter mocno praktyczny, a chciałbym też poznać zagadnienia od strony mocno teoratycznej. Ktoś wie jak wygląda sprawa pod tym względem? No i też nie ma reinforcement learning.

Tak poza tym interesuje mnie też jak wygląda sprawa łączenia studiów na tych wydziałach z pracą (najlapiej na pełen etat, ewentualnie trochę mniej). Może ktoś stał przed podobnym wyborem lub informacje jak wyglądają wyżej wymieniona studia i chciałby się podzielić. Byłbym wdzięczny.

#mimuw #minipw #eiti #weiti #pw #uw #studbaza #studia #ai #sztucznainteligencja #artificialintelligence #machinelearning #uczeniemaszynowe #deeplearning



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Jailer
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 8
@mirko_anonim: Jak już masz robotę i nie potrzebujesz papieru do awansów to robienie mgr jest stratą czasu. Studia w Polsce niczego nie uczą, a sylabusy są tylko pięknym kłamstwem. Wiedza w nich opisana jest już dawno nieaktualne w momencie ich spisywania. Chce ci się tyle weekendów marnować na wątpliwej jakości dyplom?

Wiedzy już umiesz szukać, a zawsze tam powtarzają, że "studia nie uczą tylko pokazują jak się uczyć i gdzie szukać".
via mirko.proBOT
  • 3
✨️ Autor wpisu (OP):

Wiedza w nich opisana jest już dawno nieaktualne w momencie ich spisywania


@Tytanowy_Lucjan : hur-dur nieaktualna. ML to nie klepanie stronek w js. Zrozumienie działania systemów state of the art wymaga wcześniejszego poznania ich poprzedników. Poza tym często w ogłoszeniach o pracę z deep learning widać zapisek o preferencji na posiadanie magistra lub doktoratu.

via mirko.proBOT
  • 1
Anonim (nie OP): @Tytanowy_Lucjan No ale sam chyba przyznasz, że nazwa stanowiska "deep learning engineer" dla osoby co nie ma inżyniera jest śmieszna. Tak się nabijacie z imigrantów, przezywając ich od "lekarzy i inżynierów", a sami nie macie ukończonych głupich studiów inżynierskich (a wystarczy trzy lata studiów, inżynier jest niżej od magistra, który ma pięć lat studiów). A w ogóle dziwi mnie kto go zatrudnił na takim stanowisku bez studiów. Musiał
@mirko_anonim: A stanowisko "prompt engineer" dla osoby ogarniającej chatgpt by lepiej wypluwał bardziej dopasowane odpowiedzi nie brzmi głupio? Są studia w tym kierunku? To po prostu wydumana nazwa jak większość w korpo (tak jak np. konserwator powierzchni plaskich z mopem).

Sam mam zrobione oba studia na polibudzie, ale od początku robione z zamierzeniem, że robię to wyłącznie dla papieru, a nie dla rozwoju naukowego, kółek czy kontaktów (które zresztą się pourywały
post troche stary, ale najlepszy poziom pod katem ML z tych wszystkich ma ML na mimuw, polecam poprzegladac sobie egzaminy wstepne, zakladaja wysoki poziom z matmy i infu, mniej wiecej na poziomie licencjatow z obu tych kierunkow