Wpis z mikrobloga

#kredythipoteczny Czy działka kupiona za pieniądze z pożyczki prywatnej może być wkładem własnym do kredytu na budowę domu? Albo czy w ogóle można wybudować dom na takiej działce? Wiadomo, że wkładem własnym pieniężnym nie mogą być pieniądze z innego kredytu lub pożyczki, ale gdyby je zamienić na działkę?


@Chris_Karczynski: W przypadku, gdy działka jest finansowana kredytem hipotecznym jako wkład własny uznawana jest różnica między wartością działki, a aktualną kwotą do spłaty.
@marcpol: a jeżeli wkładem własnym jest działka to dom można wybudować o wartości samego kredytu czy kredytu plus wartości działki?
W sensie czy bank da nam kredyt jeżeli wyceni nasz projekt na np. 650 tys. mając 500k kredytu i działkę za 200k
@marcpol:

W przypadku, gdy działka jest finansowana kredytem hipotecznym jako wkład własny uznawana jest różnica między wartością działki, a aktualną kwotą do spłaty


No tak, ale tu rozumiem mowa o zwykłym kredycie hipotecznym na budowę domu. Jeśli mowa o kredycie 2% to działka musi zostać w całości spłacona (nie obciążona kredytem hipotecznym).
Nie wiem o który przypadek autor pytał.
No tak, ale tu rozumiem mowa o zwykłym kredycie hipotecznym na budowę domu. Jeśli mowa o kredycie 2% to działka musi zostać w całości spłacona (nie obciążona kredytem hipotecznym).


@sovas: Podałem sposób określania wartości działki w przypadku obciążenia jej kredytem hipotecznym.

Według aktualnej wersji ustawy wkładem własnym może być działka obciążona kredytem hipotecznym. Oczywiście z uwagi na dopuszczalne cele kredytowania umożliwia to uzyskanie kredytu tylko w tym banku, który wcześniej udzielił
@marcpol ok czyli znowu coś zmienili w ustawie.
Zostało mi trochę do spłaty hipoteki na działce i planowałem to na szybko spłacić kredytem konsumenckim, żeby załapać się na bk 2%.
Teraz przemyślę, czy nie zaryzykować i poczekać na ofertę banku w którym mam hipotekę. Z jednej strony trochę zaoszczędzę na odsetkach, a z drugiej jeśli oferta od nich pojawi się późno to mogę nie załapać się w limit.
jeśli oferta od nich pojawi się późno to mogę nie załapać się w limit.


@sovas: W tym roku nie ma limitu wniosków.

Zmiana w ustawie była następująca:

pkt 12 otrzymuje brzmienie:

„12) wkładzie własnym kredytobiorcy – należy przez to rozumieć środki własne

kredytobiorcy przeznaczane na pokrycie części wydatków pokrywanych

w pozostałej części rodzinnym kredytem mieszkaniowym albo bezpiecznym

kredytem 2%, w tym należącą do kredytobiorcy i nieobciążoną kredytem

nieruchomość gruntową, w przypadku
@marcpol Limitu wniosków nie ma. Ale czy to oznacza, że wszyscy chętni (oczywiście ze zdolnością) dostaną dopłaty? Chyba miałbyć limit 940 mln zł na 2023 i 2024 łącznie?
@marcpol Limitu wniosków nie ma. Ale czy to oznacza, że wszyscy chętni (oczywiście ze zdolnością) dostaną dopłaty? Chyba miałbyć limit 940 mln zł na 2023 i 2024 łącznie?


@sovas: Tak, oznacza to, że wszyscy chętni i spełniający warunki otrzymają kredyt w roku 2023. W tym roku udzielane kredyty nie będą raportowane do puli limitu.