Wpis z mikrobloga

#linux Mam pytanko. Szukam najlepszego rozwiązania, coś co ma najwięcej zalet i jest stabilne jednocześnie. Załóżmy że stawiacie desktopa z Linux-em, do dyspozycji np. jeden dysk SSD (250GB), jedno z popularnych distro, na dzień dzisiejszy wybieracie system plików:

wybieram

  • Ext4 58.3% (28)
  • ReiserFS 4.2% (2)
  • Btrfs 18.8% (9)
  • JFS 2.1% (1)
  • XFS 12.5% (6)
  • ZFS 4.2% (2)
  • inny, rozwiązanie mieszane, napiszę w komentarzu 0% (0)

Oddanych głosów: 48

  • 12
@fervi: no właśnie, kompresja chyba mniej , generalnie chodzi o typowe użytkowanie komputera w domu, czyli są tam pliki, których kopii zapasowej np. nie posiadasz chwilowo, a których nie chcesz stracić w głupi sposób, chcesz uniknąć też np. rozwalenia systemu. Moje pytanie w sumie bierze się stąd, że czytam sobie jako zupełny laik w temacie o btrfs, generalnie zastanawiam się nad tym czy on jest warty uwagi i np. warto zastanowić
@balrog84: EXT4 jest najlepszy i ma dobry konsensus również w kwestii użycia zasobów. Do tego najlepszy setup dla wymagających jest taki:
- na górze stawiasz kontener szyfrowany LUKS <-- zapewnia Ci szyfrowanie dysku, jakbyś np. zgubił kompa nikt nie odczyta twoich danych
- w tym kontenerze LUKS stawiasz sobie LVM <-- zapewnia Ci łatwe tworzenie partycji i ich modyfikowanie, zarządzanie rozmiarem, rozszerzanie. Do tego wspiera Ci migawki do szybkiego backupu np.
@ZabiliMiZolwia: przerabiałem ten konfig, nawet ma zaletę, że LVM możesz rozszerzyć na kilka dysków itp, lecz dla mnie ten konfig jest trudniejszy w utrzymaniu, zwłaszcza gdy chciałem mieć SWAPa i hibernacje. Tak naprawdę oprócz konternera LUKS2 (a w nim LVM) mam też na partycji podstawowej obok kontener LUKS1 z szyfrowanym /boot dla GRUB i w sumie w tym zestawie z tego co wiem można zrobić aby /luks1 zawierał klucz do odszyfrowania