Wpis z mikrobloga

#biedanonim
Marzy mi się #fire (czyli finansowa niezależność i życie z #dochodpasywny) w wieku około 45-50 lat - bardzo zależy mi na tym poziomie komfortu, mógłbym wtedy pracować dla przyjemności nad wartościowymi projektami lub oddawać się okazjonalnemu wolontariatowi. Szacuję, że potrzebowałbym zgromadzenia majątku w wysokości około 5-7 milionów złotych: 2 miliony przeznaczyłbym na wybudowanie się w jakimś miłym miejscu w Europie i zapewnienie wyposażenia/remontów/opieki/środków transportu sobie i rodzinie, a pozostałe 3-5 milionów ulokowałbym np. w funduszach dywidendowych, obligacjach krótkoterminowych i na kontach oszczędnościowych, tak, by pobierać rocznie 3% całego wkładu (90-150k zł), które pokrywałyby moje życiowe wydatki.

1. Co ogólnie sądzicie o tym planie?

2. Jak osiągnąć planowany cel? Czy istnieje tu powtarzalna (tj. możliwa do odtworzenia bez dużej dozy szczęścia) alternatywa dla dobrej pracy w #it i oszczędzania 60-80% zarobków, lokując je np. w globalne #fundusze (75%) i #obligacje (25%)?

3. Z jakimi źródłami powinienem się zapoznać, aby zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie celu? Oczywiście nie wierzę w magiczne metody na wzbogacenie się, ale może są jakieś pozycje książkowe i materiały online, które wykraczają poza ważną, ale ogólną wiedzę promowaną np. przez Iwucia. Jednocześnie dodam, że nie jestem typem ryzykanta-spekulanta.

#pytanie #oszczedzanie #oszczednosci #finanse #obligacje #etf #fundusze #fundusz #gielda #akcje #kryptowaluty #zloto #pieniadze



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim
· Tag #biedanonim to wpisy z niską potrzebą anonimowości.

mirko_anonim - #biedanonim
Marzy mi się #FIRE (czyli finansowa niezależność i życie z...

źródło: king-charles-coronation-ap-moe-85-230506_1683373344029_hpMain_16x9_992

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Jak zgromadzisz taki majątek, to koszty życia będziesz też miał odpowiednie, czyli sporo wyższe niż przy majątku 500k zł. Także 90-150k rocznie to będzie wegetacja w miłym miejscu w Europie...
  • Odpowiedz
Pobierać 3% a inflacja? :D pomysł jak ciężko taka wartosc przenieść w czasie i jeszcze z niej skubać
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: najpierw zdobyć kapitał, nawet jako programista 15k odkładając wszystko i zaczynajac w wieku 30lat swoje marzenie spełnisz za jakieś lat 30 lat a dodaj do tego spadek siły nabywczej i inne bzdury
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: problem z fire jest taki, że jego piewcami są osoby które, jakby to powiedzieć...są minimalistami i mają w dupie konsumpcjonizm? Za studenciaka czytałem jakieś blogi tego typu z usa, mr money mustache, w polsce był blog jak oszczędzać pieniądze gdzie koleś robił wyliczenia co do grosza różnych tematów (swoją drogą dobre analizy tam były dotyczące kosztów spłaty kredytów) w każdym przypadku tak to wyglądało:

-coś się zepsuje w domu robisz
  • Odpowiedz
@mirko_anonim:
Fajnie tez byłoby żyć komfortowo przez te 20 lat oszczędzania, bo trzeba pamiętać że młodość ma swój urok, kiedy można korzystać z życia, a potem może być różnie. Nie chodzi mi tutaj o typowa konsumpcję i hehe iphone, wakacje na Barbados, ale nie pracowanie po 50 godzin tygodniowo
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: najpierw musisz mieć kapitał początkowy tak z 200 tysięcy na początek, później robić 40%-50% rocznie na giełdzie(nie jest to wbrew pozorom trudne, tylko trzeba codziennie siedzieć w tym-taki drugi etat). Po 10 latach powinieneś już mieć te 7 mln zł. Powodzenia.
  • Odpowiedz
@mirko_anonim ja mogę polecić jeszcze podcast "nic za darmo" Tomka Jaroszka. on sam jest z tych raczej bezpiecznych długoterminowcow.

poza tym nie wiem ile masz lat i ile lat chcesz zbierać. Z tego co wiem to fire nie liczy się jako kwoty w stylu np. 5mln. A raczej jako 25 x roczne koszty życia. Głównie twoim celem powinno być odkładanie przynajmniej połowy wypłaty. Jeśli nie możesz żyć za połowę wypłaty to musisz
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: a nie lepiej po prostu realizować fajnie projekty, robić co się lubi nawet za mniejsze pieniądze i żyć jak chcesz już teraz budując majątek powoli bez pogoni za pieniądzem? Świat się zmienia. Podejście do pieniądza jakie znamy dziś może za 10-20 lat być nieaktualne. Zdobądź umiejętności, ciesz się życiem, a niezależność finansową realizuj równocześnie żyjąc jak bys chciał to robić mając ten majątek. Z tego co widzę jesteś minimalistą, więc
  • Odpowiedz
w wieku około 45-50 lat (...) Szacuję, że potrzebowałbym zgromadzenia majątku w wysokości około 5-7 milionów


@mirko_anonim:
jeśli masz zatem 25 lat (po studiach). to potrzebowałbyś maksimum przez 25 lat oszczędzać na tyle, żeby zgromadzić 5 mln złotych czyli 200 tysięcy rocznie. Może w excelu to jest łatwe bo wstawiasz tylko liczby, ale czy te dane mają jakieś realne podstawy? Czy jesteś w stanie tyle wygenerować? Przy założeniu, że zarabiasz 20k
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Odpowiedź od osoby, która jest w trakcie budowania FIRE.
O ile nie jesteś geniuszem inwestowania, to potrzebujesz dużych zarobków, cierpliwości i trzymania się planu. To jest bardzo żmudna droga i łatwo ulec pokusie szybkiego zarobku wchodząc w jakieś ryzykowne inwestycje, które rzadko kiedy wypalają.
Moim celem jest dochód z dywidend będący 2 krotnością moich wydatków. Na początku próbowałem ścigać się z rynkiem, spekulować, inwestować w spółki z wysoką
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Miałetm taki plan by do 30 byc na fire. Mam 28 lat za 2 tygodnie i wlasnie rzuciłem prace, ktora pozwalałami oszczedzac 170k rocznie (inzynier na statku), od studenta inwestuje (wegetacja i inwestowanie stypendium xD) obecnie mam z dywidend i krypto (staking + wlasny node generujacy 40 -200 usd dziennie) okolo 1,5k-3k usd /miech (nie licze wzrostu wartosci akcji, bo na to tez liczę, po slabych 2 latach na gieldzie
  • Odpowiedz
@mirko_anonim Jak chcesz osiągnąć FIRE to obniż swoje oczekiwania, o to w tym wszystkim chodzi. Pragmatyczny minimalizm i simple life. Ważne żebyś miał gdzie mieszkać na starość a miłe miejsce w Europie sobie wynajmiesz. 3% SWR to mało, raczej w tej społeczności zakłada się 4 lub więcej.

Proponuję też ustawienie sobie bardziej realistycznego celu lub celów na początek, żeby się nie zniechęcić. Najpierw FI, potem RE.

Z książek to:
Simple Path to
  • Odpowiedz
zajebiste streszczenie bloga inwestomat w jednym poście


@Killeras: w sumie to też IWUCia, bo wchodząc w ogólniki to mówią w zasadzie to samo, ale jak się słucha obu to jednak trochę inaczej to opisują. Inwestomat bardziej analitycznie i technicznie, a Iwuć bardziej emocjonalnie i mentalowo, a przynajmniej ja miałem takie poczucie.
  • Odpowiedz