Wpis z mikrobloga

Ów dnia począłem dywagować: "Czy wkładanie łańcucha do myjki ultradźwiękowej w której mam wodę z środkiem rozpuszczającym zanieszczyszenia ma sens? Przecież myjka usuwa brud, ale i właśnie oleje, smary i inne mazidła. A czy ja pomiędzy blaszkami chciałbym mieć wodę z rozpuszczalnikiem? Oczywiście że nie!"

Przeszukałem internet i faktycznie, przemysłowo myjki ultradźwiękowe stosuje się również z olejem aby usunąć brud i zastąpić go właśnie nim. Nie pozostało mi nic innego niż spróbować - Wrzuciłem łańcuch do 15W40, wstawiłem na 25 minut na 80*. Po wyjęciu dokładnie wytarłem i nasmarowałem właściwym olejem do łańcuchów.

Jedyne co mogę powiedzieć to olej był po procesie "czyszczenia" niemal czarny, pomimo tego że łańcuch leżał w myjce tydzień wcześniej a od tego czasu zrobiłem może 25km. Czy to ma sens? Nie wiem. Czy należy to robić? Nie wiem. Eksperyment myślowy wskazuje lepiej "wepchnąć" w łańcuch olej niż wodę ze środkiem usuwającym smary i oleje.

#rower #dyi #mtb #szosa #majsterkowanie
pomidorowymichal1 - Ów dnia począłem dywagować: "Czy wkładanie łańcucha do myjki ultr...

źródło: IMG_0049

Pobierz
  • 18
@Irranus: kupiłem ją dwa lata temu ponieważ kosztowała mniej niż "profesjonalne ultradźwiękowe czyszczenie pompowtryskiwaczy" w serwisach dieslowskich a chciałem wyczyścić pompowtryski - zrobiła to PERFEKCYJNIE. Od tamtej pory trzy razy czyściłem w niej łańcuch.. i nic poza tym. Tak na siłę szukając to mógłbyś palniki z kuchenki gazowej tam wyczyścić.
@pomidorowymichal1: Ja robię podwójne mycie w myjce swoich łańcuchów. Pierwsze mycie benzyną ekstrakcyjną, drugie isopropanolem. Tyle że wlewam je do woreczka foliowego do którego wrzucam łańcuch. Woreczek zawiązuję i wrzucam do myjki i dolewam zwykłej wody. Nie ma oparów i nie zużywa się dużo chemii a czyści tak samo. No i nie żaden olej tylko dobry wosk np. Squirt i heja. Wystarczy takie mycie zrobić dwa, trzy razy na sezon.
@pomidorowymichal1:
Przecież woda z jakimś detergentem od razu Ci odparuje. Tam nie ma żadnych uszczelniaczy, żeby woda tam została. Wrzątek, detergent (ja używam płynu do kerchera) 10 minut w myjce i łańcuch jest czyściutki, szmatką zetrzeć resztki wdody, nasmarować i jeżdzić!