Wpis z mikrobloga

Jestem na etapie zakupu kukurydzy kiszonej (mielona), będę brał kilkadziesiąt ton (Big bagi) i mam możliwość zakupu kukurydzy o wilgotności ~23%
Rozmawiałem z sprzedającym, mówi, że nie ma żadnych problemów, nie psuje się, zakiszacza nie używa, skarmia ją i wszystko jest dobrze. Generalnie zwykle wilgotność kiszonej to +30%, nie wiem czy nie będzie problemów z suchszą. Ma ktoś doświadczenie? Nie mam możliwości wzięcia kilku ton na próbę bo odległość zabija opłacalność małego zakupu.
#rolnictwo
  • 8
  • Odpowiedz
@misiekss tylko że takie suchsze ziarno będzie słabiej trawione przez krowy to raz i jako już suchsza kukurydza to będzie mniej energii zwaczowej więcej jelitowej
  • Odpowiedz
@misiekss nie płacisz za wodę ale prawdopodobnie będzie gorsza strawność ¯_(ツ)_/¯ ja miałem 28% wilgotności to żywieniowiec mówiła to co ja ci mówię i że lepiej żeby była mokra. A druga sprawa ja to miałem w rękawie i od tego że była sucha miałem w środku pleśń czy tam mykotoksyny
  • Odpowiedz
@misiekss tak samo że śruta rzepakowa, możesz kupić tą ciemną czarna aż wręcz bo jest tańsza o 50 zł na tonie a żywieniowiec tłumaczyła że to pozorna oszczędność Bonta śruta temu jest taka czarna bo została poddana wyższej temperaturze obróbki i sporo z tego białka co ma krowy nienstrawia i wyjdzie to z kalem
  • Odpowiedz
@misiekss no również byłbym za tym. Jakbyś mógł kupić kilka ton na próbę i zobaczyć to trochę inaczej a tak to sam wiesz, kupisz taniej a potem będziesz żałował ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz