Wpis z mikrobloga

Pracuję jako elektryk i przyszedł mi do głowy pomysł czy by nie przejść na #jdg i zacząć rozliczać się z szefem na B2B. Po drodze chciałbym zebrać dofinansowanie (znając życie to pewnie w styczniu przyszłego roku ale nie o tym temat) na sprzęt w wysokości luźno szacując od 14k do 25k pln. Ile kosztuje zaangażowanie jakiegoś radcy, księgowego czy kogoś innej specjalizacji, kto pomógłby mi dopiąć to wszystko na ostatni guzik tak żeby zwiększyć jak najmocniej prawdopodobieństwo, że UP pozytywnie rozpatrzy wniosek? Od szefa z poprzedniej firmy słyszałem, że w naszym regionalnym Urzędzie faktycznie są pieniądze na dofinansowania, między innymi na tworzenie nowych stanowisk tylko trzeba dopilnować formalnej strony wniosku. Mówił mi to człowiek, który przecież w swojej firmie miał 4 księgowe na pełny etat, ja nie mam takiej mocy sprawczej xD Do tego dobrze byłoby od takiego prawnika usłyszeć rzeczy, których nie dowiem się z jakiegoś poradnika przedsiębiorcy ani wykopu.

Więc po pierwsze
1. Kogo zazwyczaj się angażuje do takich spraw? Prawnik? Księgowy? Radca prawny albo podatkowy?
2. Jakie koszta mogę ponieść?
3. Warto iść po darmową poradę np. do lokalnego Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego? xd

#dzialalnoscgospodarcza #firma #b2b #ksiegowosc #prawo #wlasnafirma #biznes #prawnik #pytanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pracbaza
  • 8
  • Odpowiedz
przyszedł mi do głowy pomysł czy by nie przejść na #jdg i zacząć rozliczać się z szefem na B2B.


Nie można przejść z UoPu na JDG u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku.
Po zakończeniu etatu musiałbyś odczekać 2 lata.

  • Odpowiedz
@Pandillero: może za bardzo nie pomogę ale rozważ poniższe kwestie.

- jak będziesz się rozliczał na b2b z byłym pracodawcą to tracisz ulgę na start w zus - doczytaj o tym
- dofinansowanie na tworzenie nowych miejsc pracy - chyba nie takiego szukasz
- darmowa porada prawna przysługuję chyba tylko osobom których nie stać na płatną, mogę się mylić, niemniej jednak tam będą doradcy od prawa a nie wniosków o dotacje
  • Odpowiedz
Nie można przejść z UoPu na JDG u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku.

Po zakończeniu etatu musiałbyś odczekać 2 lata.


"Nie można" ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@A_Duda: Można. Widzę ten cudzysłów ale nie mieszaj zielonemu OPowi.

nie można jedynie korzystać z zus preferencyjnego i ryczałtu ani liniowego.

@Pandillero

1. idź do doradcy podatkowego, ogólnie to żadne rokiet sajens.
2. nie wiem nie wnikam, trochę ściana
  • Odpowiedz
@kuncfot: Nie można co do zasady, bo nie wypycha się ludzi z UoPu na JDG aby unikać opodatkowania i zusu.
Można tylko jeśli osoba zmieni stanowisko na inne. No ale jakie inne usługi może świadczyć elektryk?
A to co piszesz to skutek.

Tak czy siak zgadzam się, najlepiej taką sytuację omówić z doradcą podatkowym.
Możesz też wygooglować, może gdzieś ktoś opisuje ładnie co i jak.
  • Odpowiedz
Nie można co do zasady


@A_Duda: a co to za zasada, bo jej nie znam ?

Można tylko jeśli osoba zmieni stanowisko na inne.


@A_Duda: wg mnie, można robić to samo, byle forma współpracy nie nosiła znamion stosunku pracy.
  • Odpowiedz
@kuncfot:

a co to za zasada, bo jej nie znam ?

To może od początku. Nikt nie przechodzi z UoP na JDG aby płacić pełny zus i nie móc skorzystać z ryczałtu/liniowego.
A przynajmniej na początku ten mały zus robi dużą różnicę.

wg mnie, można robić to samo, byle forma współpracy nie nosiła znamion stosunku pracy.


No i właśnie o tym piszę. Czy kolega pisał, że będzie wykonywał pracę jako firma?
  • Odpowiedz
  • 0
@Pandillero pomijam kwestie związane z wystawianiem faktury byłemu pracodawcy, o tym już ci napisali. Natomiast samo składanie wniosków o dotacje na uruchomienie firmy jest proste, ogarniesz sam bo to parę kartek a urząd mam wrażenie pomaga, robi szkolenie itd.
  • Odpowiedz