Wpis z mikrobloga

Po rozszalowaniu stropu okazało się, że słup nie został dolany od góry (na połączeniu ze stropem). Niestety były słupy wylewane razem ze stropem. Na słupie opiera się nadciąg 30 cm a na nim pół stropu, więc to dość istotna podpora. Było dużo prętów dołem i spierniczyli po całości. Nie mam pomysłu jak to teraz naprawić. Zaszalować i wypełnić, ale czym? Dołożyć jakieś zbrojenie? Rozkuć bardziej, żeby łatwiej się uzupełniało? Ktoś spotkał się z czymś takim? Zazwyczaj są to małe braki.

#pytanie #problem #budownictwo #budowlanka #budujzwykopem
Izis86 - Po rozszalowaniu stropu okazało się, że słup nie został dolany od góry (na p...

źródło: aa

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz
  • 0
Nad prętami jest 30 cm nadciągu, więc ciężko przewiercić żeby dolać. No i czym uzupełnić? Murarz zapaćkał początkowo betonem B25 z worka zmieszanym z piaskiem, wystarczy? Ta zaprawa CX brzmi już chyba lepiej.
  • Odpowiedz
@Izis86: ja co prawda budowlańcem nie jestem, tylko wykończeniowcem. Cxem mocowaliśmy podciągi przy wyburzaniu ścian nośnych, z tym że tu jest trochę inna bajka. Ten pomysł kolegi z przewiertami też wydaje się spoko. Ogólnie dobrze by było, żeby się ktoś obeznany w temacie wypowiedział. Takie uzupełnienie zwykłym betonem w formie zapaćkania wydaje się słabym pomysłem.
  • Odpowiedz
@Izis86: Jak oni mogli tak to spieprzyc!? Kto ci to robil? Najsensowniej, to tak jak kolega pisal wyzej - zrobic niewielki otwor, zalac i zawibrowac - szalujac oczywiscie wczesniej slupa. A jak chcesz to od dolu jakos zalepic, to nie wiem, kierownika budowy sie spytaj, jakis specjalny beton i probowac zarzucic jakos. Szczerze, strasznie to spartolone.
  • Odpowiedz
@Izis86:
1. Opukać młotkiem beton i pręty, aby co luźniejsze kruszywo odpadło.
2. Zmyć mleczko i pył obficie wodą i powtarzać do momentu, aż beton będzie wilgotny.
3. Dwa wyjścia:
- zbić szalunek na dwóch najpełniejszych ściankach (lepsze dojście) i uzupełniać masą naprawczą (PCC) np. Sika MonoTop 412 NFG lub podobny materiał od Ceresita, Webera etc. wciskając ją aż do wypłynięcia; odczekać do związania, zbić kolejną ściankę szalunku i dalej wciskać
  • Odpowiedz
  • 0
@dyzenteria: Kierownik kazał zaszalować i zalać betonem z worka przez otwór od góry, zawibrować. W osiach słupa nie da rady wiercić, bo jest nadciąg nad stropem. Skłaniam się do tej zaprawy SikaGrout 8 R, tylko jest jakoś ciężko dostępna, bardzo źle będzie jak użyjemy tej drobniejszej SikaGrout 4 R?
  • Odpowiedz