Wpis z mikrobloga

Mireczki, buduję się i chcę zrobić #inteligentnydom ale po przeczytaniu iluś tam stron czuję, że mam bałagan w głowie. Chciałbym mieć to wszystko fajnie połączone i spójne. Nie tak, że żarówka jest z WiFi, ale np. cały obwód może być włączany/wyłączany przez czujniki ruchu/głosu/światła, etc. Żebym mógł sterować roletami, ogrzewaniem podłogowym, rekuperacją, alarmem, kamerami, etc. i nie robić tego przez serwer Xiaomi w Chinach. Żeby nie okazało się, że po 2 latach centralka nie ma wsparcia, albo psuje się jakiś bardzo unikalny element, który nie jest już produkowany. Jednocześnie dobrze, żeby w razie awarii mieć łatwy dostęp do elementów sterujących, a nie rozkuwać ścianę.
Co polecacie ze swojego doświadczenia? Czy są jacyś sensowni projektanci i wykonawcy całości, którzy nie pracują na unikalnych, zamkniętych systemach?
#budownictwo #budowadomu #budujzwykopem
  • 38
@BlogoslawionyTwarozyc: tylko KNX, jedyny standard automatyki budynkowej który, można powiedzieć, że tworzy jest przez setki producentów produkujących urządzenia do prawdziwych systemów automatyki, a nie jakieś wynalazki typu tuya xiaomi czy co tam jeszcze podobnego. Sterowanie odbywa się przez urządzenia w domu, a nie przez jakieś chmury/serwery u kitajców. Sporo ostatnio tu na wykopie było o tym wątków, ostatni: https://wykop.pl/wpis/71304833/budujzwykopem-czy-ktos-ma-inteligentny-dom-na-knx-
@dzordzmen: no nie to akurat nie jest rozwiązanie. Bo potrzebne są elementy wykonawcze. Owszem, HomeAssistant się integruje ze wszystkim ale tam głównie się ludzie skupiają na urządzeniach bezprzewodowych i jak ktoś na forum pyta o rozwiązanie przewodowe to od razu zgraja ludzi namawiać, żeby korzystać z WiFi.

Tutaj mamy budowę od zera gdzie można kable położyć i mieć to zrobione i tak KNX się do tego nadaje lepiej niż wszystko inne
dzisiaj jest, jutro nie ma i zostajesz w problemem XD


@KONONOWlCZ: tenże system jest dedykowany do sieci połączeń w gwiazdę, gdy wszystko jest sprowadzone do rozdzielnicy. W tym momencie problem jest żaden, bo można to pospinać jakkolwiek, choćby łącząc na krótko z tradycyjnymi włącznikami w puszkach, jeśli w czasie budowy jeszcze się nie ma ani głowy ani funduszy, by to zrobić jakoś na elegancko. A potem czy taki system IO czy
@ksiak dlatego ja mam hybrydę.
np. włączniki świateł działają z wykorzystaniem standardowej instalacji elektrycznej oraz bezprzewodowo (uwaga tylko standard ZigBee ma sens i/lub matter, który dopiero wchodzi na rynek ale największe korpo świata będą wydawały urzarz nim zgodne).
np taki włącznik świateł polecam jak aqara E1 (aqara imho najlepszy producent sprzętu na ZigBee).
koszt ok 110 zł.
@Zcooger: i co z tego że projekt jest na githubie? projekt padnie, nie będzie miał kto go rozwijać i robić commitów czy code review i się finalnie zostanie z niewspieraną cegłą niekompatybilną z niczym. Ja bardzo ostrożnie podchodzę do takich projektów, bo w swojej pracy zawodowej przez ostatnie 15 lat widziałem wzloty i upadki wielu takich projektów (jestem z branży IT). Na początku zapał jest niesamowity, a potem wychodzi "jak zwykle".
mimo że rzeczywistość jest dla takich projektów brutalna :)


@KONONOWlCZ: dlatego bawiąc się w takie otwarte projekty najlepiej choć trochę ogarniać o co w nich chodzi. Całe to BoneIO od hardware'owej strony jest niczym więcej, jak tylko procesorem z mnóstwem wejść do podłączenia przycisków oraz mnóstwem wyjść, bodajże 230V - nie znam projektu zbyt mocno, jeśli coś przekręcam, prosze o sprostowanie, niemniej co do idei tak to właśnie wygląda: procesor, wejścia
@dzordzmen: zobacz sobie ile te bezprzewodówki prądu ciągną, policz ilość modułów itp.

aqara E1


@dzordzmen: szajs od Xiaomi, podziękuję.

dzięki, wygląda na najbardziej niezawodne rozwiązanie. Po wpisaniu smart home w google wyskakuje głównie sponsorowany shit i rozwiązania z serwerami w Chinach ( ͡º ͜ʖ͡º)


@BlogoslawionyTwarozyc: dokładnie. Padnie jeden producent, kupujesz podzespoły od innego.

Całe to BoneIO od hardware'owej strony jest niczym więcej, jak tylko
wszystko fajnie tylko idea jest kiepska. Nadal to jest scentralizowany punkt.


@ksiak: tak, też mi się to wydaje słabym punktem tego BoneIO. U mnie oświetlenie bazuje na własnym projekcie modułów IO, gdzie zrobiłem dwa: mały, czteroportowy i duży ośmioportowy z możliwością zestawienia dwóch razem (wtedy ten drugi bez wlutowanego zasilacza i procesora pracuje jako rozszerzenie pierwszego). W tym momencie nawet w razie awarii po pierwsze wypada tylko kilka punktów, a nie
Jarek_P - > wszystko fajnie tylko idea jest kiepska. Nadal to jest scentralizowany pu...

źródło: 2023-04-16_19h25_20

Pobierz
to ile pieniążków kosztuje mnie rocznie taka bezprzewodowa aqara E1?

2/5 złotych?


@dzordzmen: nie wiem, policz i pomnóż razy ich ilość. Jedno gniazdko gosound w trybie działania zjada 1W, wyobraź sobie, że ich potrzebujesz z 15, pomnóż, dodaj i podaj wyniki.