Wpis z mikrobloga

Mirasy, potrzebuję udostępnić swoje urządzenie domowe w sieci a nie wiem jak to ustawić. Posiadam router DECO M4 i jeżeli w sieci domowej WiFi na którymś z komputerów wpiszę adres ip urządzenia które chce mieć dostępne to normalnie wchodzi. Jeśli zaś chce to zrobić z LTE np. z telefonu to już się nie da. Jak zrobić bym mógł się łączyć z tym? W ustawieniach routera mam takie opcje:
Typ usługi
Nazwa usługi
Wewnętrzy adres ip
Port wew.
Port zew.
Protokół

#pcmasterace
#siec
#internet
#serwer
  • 13
@Qql3l3: Z telefonu się da tak samo jak z komputera jak będziesz w sieci wifi.
A jak chcesz na zewnątrz sieci to potrzeba więcej informacji. Jaka to usługa, czy masz zewnętrzne IP?
@Qql3l3: Tak, usługa czyli jaki program. Co to jest? Znasz numer portu?

Nie znam routera, ale zobacz czy uda Ci się znaleźć w nim IP jakie dostaje interfejs WAN. Potem wejdź na stronę typu whatsmyip.com.
Jeśli publiczne IP jest takie samo to jak w routerze, to znaczy, że masz publiczne IP.

Natomiast prawie na pewno nie jest to stałe IP. Za każdym razem kiedy się podłączasz do dostawcy internetu jest spora
@Qql3l3: Jeśli nie masz publicznego IP to jakimś rozwiązaniem, może nawet lepszym byłoby wystawienie tego urządzenia przez VPN.
Musiałbyś na tym urządzenia zainstalować np OpenVPN i na każdym urządzeniu z którego chcesz korzystać z tej usługi też.
To może być wada. Zaleta jest taka, że cały ruch jest szyfrowany i nie jest narażone na ataki z zewnątrz.
@Yelonek

Ale za VPN musiałbym zapłacić. A czy mając publiczne IP bez otwartych portów też jestem narażony na ataki? Czy stricte tylko przez udostępnione urządzenie w sieci?
@Qql3l3: Jeśli nikt nie słucha to nie ma się z kim połączyć. Adres będzie kierował na Twój router. Nie udostępniaj panelu administracyjnego na zewnątrz, a jeśli musisz to wybierz dobre hasło. Na pewno ktoś może próbować się dobijać, ale jak nie ma żadnego serwera, który słucha na danym porcie to transmisja jest odrzucana.
Mam wystawiony w ten sposób Synology NAS i widać tam, że ktoś próbuje się połączyć, ale da się
@Yelonek
Chcę udostępnić tylko jedno urządzenie, jest nim tuner tv na linuxie. Hasło napewno będzie trudne. Będzie zapisane tylko dla mnie. Chodzi o to że chce mieć do niego dostęp z każdego miejsca. Poza tym nic nie będzie udostępniane. Co masz na myśli że ucierpi moja prywatność?
@Qql3l3: Wcześniej wychodzileś z adresu IP z którego korzystało wiele osób. Teraz to będziesz Ty jeden. Strony internetowe mają wtedy łatwiej rozpoznać, że Ty to Ty, ale nie przejmuj się. Jest mnóstwo innych sposób na to. I tak wiedzą.
@Yelonek

No ale dobra. Ja to ja. Jeżeli nie udostępnię nic innego poza tym tunerem to jestem bezpieczny? Powinienem się zaopatrzyć w jakiś antywirus? Czy jak stworzę Bardzoooo złożone hasło to mnie uchroni? Nic mi nie szkodzi na przeszkodzie by zrobić hasło nawet z 50 znaków, od czasu do czasu będę z tego korzystał.
@Qql3l3: myślę, że nic Ci nie grozi. Może być jeszcze tak, że ten tuner będzie miał jakieś luki ale tego sam nie sprawdzisz. Jak udostępnisz tylko tę jedną usługę na jednym porcie to na 99,9999999% nic Ci nie będzie.
@Yelonek

Powiedz mi, co teraz mam wprowadzić w przeglądarce by dostać się do swojego urządzenia poza siecią? Mam wprowadzony port https z urządzenia, ip wew urządzenia i mam swoje zewnętrzne IP. Nie wiem co wpisać by dostać się spoza sieci do swojego urządzenia
1) Na swoim urządzeniu powinieneś mieć uruchomioną usługę i wiedzieć na którym porcie działa. Powiedzmy, że 8000.
Możesz to sprawdzić będąc w lokalnej sieci.
2) Na routerze ustawiasz statyczne IP dla w/w urządziena. Przydzielanie IP automatycznie (DHCP) przydziela adresy IP z jakiegoś zakresu np 100-200. Daj urządzeniu jakiś inny numer, np 230.
Po zmianie konfiguracji trzeba będzie zrestartować router prawdopodobnie i może urządzenie, żeby zapomniało stary adres IP i dostało ten nowy.