Wpis z mikrobloga

3 dni temu minęły 2 lata na emigracji.
Zacząłem prace w Niemczech od wolontariatu w domu kultury, ok 3. Msc. Potem 2 msc na kuchni gdzie się zwolniłem bo zaproponowali pracę na recepcji w innym bundeslandzie. Od listopada 2022 w Szwajcarii i tutaj już raczej zostanę na stałe, lepszej pensji nie dostanę nigdzie.
W Polsce bywam 2-3 tygodnie w roku i już nie potrafię się kompletnie odnaleźć, kontakt staram się trzymać ze znajomymi, ale jakiś urlop z nimi zaplanować graniczy z cudem, gdy ja myślę o wycieczce do Peru czy Azji (byłem ostatnio w Azji) to oni myślą o Zakopanym...
Przykre to jest jak ceny w górę poszły w Polsce i jak napieta jest sytuacja, dla mnie powrotu już do tego kraju nie ma nawet jakbym chciał. Długoterminowo porażka mieszkać w Polsce, polacy sprzedali się za trochę ponad 100€ miesięcznie, a geriatria za 300€, szkoda.

#polska
#emigracja #szwajcaria #niemcy
  • 154
  • Odpowiedz
@Serylek: jedyne czym sie mozesz pochwalic to wakacjami, bo zarabiasz w walucie ktora lepiej stoi a w rzeczywistosci dalej jestes najnizszym szczeblem spolecznym i nie znasz nawet jezyka w miejscu w ktorym zyjesz, rzeczywiscie powody do dumy xD

zawsze bedziesz tam robakiem nizszej kategorii jak ukrainiec albo beżowy kurier glovo w Polsce, a jesli dadza Ci wize na stale to z niechecia, ale zrozumieniem, ze ktos musi odwalac najgorsze roboty za
  • Odpowiedz
@niemily:

nie znasz nawet jezyka w miejscu w ktorym zyjesz, rzeczywiscie powody do dumy xD

A jaki to język jest w Szwajcarii? xD
Zawsze znajdzie się jakiś frustrat
  • Odpowiedz
@wykrywaczmetalu: tak jak mówiłem, w okolicach Zurychu z ang lekarzy, urzędy bez problemu załatwisz, tutaj jest masa obcokrajowców plus sporo Szwajcarów których poznałem biegle mówiła po ang, usługi to już różnie bo tam zazwyczaj pracują obcokrajowcy, mało który szwajcar robi fizycznie :p sam slabo gadam po niemiecku i zazwyczaj ogarniałem te sprawy po ang. Na południu koło Francji lub wloch to tylko z niemieckim, lub 1 z w/w języków.

A co
  • Odpowiedz
@Serylek: Patrząc po tym jak emigranci ciągle muszą pisać i przypominać się jak to nie jest im zajebiście i jak to by nigdy nie wrócili... zawsze mi się mem pic rel przypomina xD

- Halo?

- Nigdy nie wrócę do Polski, jestem kimś na emigracji, JESTEM #!$%@? KIMŚ!

- Ale to ty dzwonisz
L3gion - @Serylek: Patrząc po tym jak emigranci ciągle muszą pisać i przypominać się ...

źródło: Ds3-zSNWkAEkPvi

Pobierz
  • Odpowiedz
@Serylek

ale jakiś urlop z nimi zaplanować graniczy z cudem, gdy ja myślę o wycieczce do Peru czy Azji (byłem ostatnio w Azji) to oni myślą o Zakopanym...


To już zależy tylko od twojej bańki społecznej, połowa moich znajomych w Polsce to ludzie którzy byli w Azji na wakacjach albo pracy zdalnej :P A z Zurychu spokojnie za 500 CHF można polecieć do Azji, za poniżej 700 CHF to leciałem do Peru
  • Odpowiedz
@zakazpalenia7: no niby na jakim jak dalej tyrasz w gownorobocie za minimalną albo niewiele ponad to na pewno starcza na życie w luksusie xD pojedziesz sobie na lepsze wakacje do biednego kraju i kupisz więcej elektroniki ale w stosunku do przeciętnego Szwajcara dalej jesteś nikim i takim pozostaniesz dopoki pracujesz pozniej wypad
  • Odpowiedz
@wykrywaczmetalu przez pół roku w Zurychu dosłownie jedna osoba z którą coś załatwiałem nie mówiła po angielsku, ziomeczek który coś naprawiał mi w mieszkaniu. Ale to był Włoch więc się z nim dogadałem ja po hiszpańsku on po włosku i gitara XD
Jeśli stopuje cię jedynie język to absolutnie nie masz się czym martwić .

@niemily

no niby na jakim jak dalej tyrasz w gownorobocie za minimalną albo niewiele ponad to na
  • Odpowiedz
  • 7
@niemily: i generalnie wydaje ci się że dużo wiesz a #!$%@? wiesz, akurat polacy mają dobra opinię w Szwajcarii i są cenionymi pracownikami, jak ktoś jest do awansu np. Portugalczyk i polak to polaka awansują. Znam sporo Polaków na wyższych stanowiskach w szwajcarskich firmach, także utkaj dziurę na temat Szwajcarii bo masz zero wiedzy tylko inne gówno anegdoty od innych toxików. Nie pracuję fizycznie i jak zmieniam kraj to praktycznie zawsze
  • Odpowiedz
@Serylek: no to skoro znasz i wśród Polaków nie możesz się odnaleźć to idz sobie na szwajcarski wykop popisac te pierdoły jak to tam Ci sie wspaniale żyje obierając dla nich ziemniaki czy tam na jakiejś cieciowni i jak to Ci szkoda tych biednych Polaków co tylko się sprzedali za x euro. Nie każdy jest takim nieudacznikiem że musi emigrować i wmawiać sobie i innym że jest kimś będąc tylko robakiem
  • Odpowiedz
@Serylek: Jakie koszty życia w Szwajcarii i na jakie zarobki może liczyć np. pracownik produkcji, a na jakie programista?
Ile realnie mogłeś odłożyć w Niemczech i przy jakich zarobkach, a jak to wygląda w Szwajcarii?

Aktualnie w Niemczech od 6 lat jestem, obecnie na produkcji w okolicach Dingolfing, a za 2 miesiące zaczynam jako programista w okolicach Norymbergi ( ͡° ͜ʖ ͡°)


Myślałem kiedyś nad przeprowadzką do
  • Odpowiedz