Wpis z mikrobloga

Norma wt2021.
Mam pytanie, kupuje od dewelopera szeregowca. Lokal w budynku dwulokalowym. Na stronie ze świadectwami znalazłem że ma wartości
Eu 55 ek 72 EP 82.
Czy norma wt2021 nie mówi że powinno być <70. Ale ep, ek czy eu.
Co w przypadku jak nie spełnia? Nadzór nie da pozwolenia na użytkowanie?
Mogę/powinienem coś naciskać na dewelopera że nie spełnia normy wymaganej?
#nieruchomosci #wt2021 #deweloperka
  • 17
  • Odpowiedz
@grzesio1912: warunki techniczne (WT) jakim powinny odpowiadać budynki czy lokale mieszkalne są zależne od dnia wydania pozwolenia na budowę, czyli jak Twój dev już buduje budynek albo dostał na niego pozwolenie wcześniej to zapewne obowiązują go WT2017. Odnośnie wymogu, o który pytasz to zawsze referuje do energii pierwotnej czyli EP, i tak zgodnie z WT2021 roczne zapotrzebowanie na EP nie powinno być większe niż 70kwh/m2.
  • Odpowiedz
@grzesio1912: klucze do domu, w którym formalnie trwa budowa? (Brak skutecznego zawiadomienia PINB o zakończeniu budowy). Nie daj się wrobić w taki numer....
Generalnie przed kwietniem 2023 (tj. w 2021 i 2022) wiele osób projektowało tak, aby mieć EP poniżej 70kW/m2/rok a później dokonywało zmian nieistotnych w sposobie ogrzewania domu na etapie budowy. ŚCHE nie było wymagane w budownictwie jednorodzinnym, więc bylo git.
Z tego co wiem, Ci którzy nie zdążyli
  • Odpowiedz
  • 0
Muszę dopytać właśnie czy zostało uzyskane pozwolenie na użytkowanie. Wszystkie prace budowlane są zakończone. Miałem odbiór ale zgłosiłem uwagi do tynków.
Czyli bez odbioru z urzędu nie odbierać kluczy?

Co do zmian odnośnie projektu to chyba nie ma, okna są trzy szybowe, 20cm styro. Ale ogrzewanie gazowe podłogowe bez fotowoltaike i wyszło właśnie 82 w EP
  • Odpowiedz
@Dzieciok: ja nie jestem żadnym specjalistą ale obowiązuje to, które zostało wydane ostatnie. Nowe WT obowiązują przy termomodernizacji, przebudowie, nadbudowie, itp, także w Twoim przykładzie budynek powinien spełniać WT z tego pozwolenia na rok x+6 lat, proszę, niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę...
  • Odpowiedz
  • 0
Tutaj jest prosty temat pozwolenie na budowę z 2022 roku więc normy wr2021. Czyli powinien mieć ep 70 a ma 82. Jakie mogą być tego konsekwencje?
  • Odpowiedz
@Dzieciok: @Gutek15 jeżeli odstępstwo od projektu budowlanego , które chce wprowadzić Inwestor lub Kierownik Budowy zostanie uznane przez Projektanta jako istotne, wówczas należy opracować i uzyskać zamienne Pozwolenie na Budowę. Projekt zamienny sporządzany jest na podstawie przepisów które obowiązywały przy wydaniu pierwotnego Pozwolenia na Budowę. Jeżeli zmiana ma być wprowadzana po zakończeniu budowy, w użytkowanym obiekcie, wówczas uprawniony architekt sporządza stosowny projekt (na zgłoszenie lub pozwolenie) wedle przepisów aktualnych
  • Odpowiedz
@grzesio1912: poczytaj co to zabudowa lokalowa ja ogolnie nie polecam. Spora różnica w akustyce między szeregówka a bliźniakiem na oddzielnej działce. W skrócie będziesz miał mega #!$%@? akustykę.
  • Odpowiedz
@grzesio1912:
W przypadku braku ŚCHE poniżej 70kW/m2/rok budynek nie spełnia obecnych warunków technicznych, wtedy wymagane jest:
1. Zgoda Ministra właściwego do spraw budownictwa (lub GUNB ?) na odstępstwo od warunków technicznych ( ͡° ͜ʖ ͡°)
2. Dostosowanie budynku do wymagań WT2021, np. doposażenie w moduły PV, tak aby wyliczone ŚCHE spełniało wymagane kryteria.

Inaczej PINB wezwie do uzupełnienia zawiadomienia o zakończeniu budowy w brakujące dokumenty i tak
  • Odpowiedz
@bdg-bro: @Gutek15: to jest ciekawe. To znaczy, że opłacałoby się kupić działkę i zrobić dla niej pozwolenie na budowę tylko po to żeby zamrozić coraz bardziej rygorystyczne wymagania. Trzeba tylko pilnować żeby pozwolenie na budowę nie wygasło.
  • Odpowiedz
@Dzieciok: dokładnie, są w Polsce obiekty budowane z 20 lat i dotyczą je przepisy z dnia wydania PnB. Takim najbardziej znanym mi przykładem jest Szpital w Koninie, od lat 80 do 2008r. Niekiedy trzeba zwrócić uwagę na wchodzące rozporządzenia, ustawy czy z klucza nie dotyczą obiektów istniejących i powstających po wejsciu w życie aktu (przykład : obowiązek sporządzania ŚCHE dla większej grupy budynków).
D
  • Odpowiedz
  • 0
@bdg-bro:
Czyli inspektor nie powinien wydać pozwolenia jak nie będzie spełnione wt2021.
Czy tam raczej będzie na sztukę, że jest. W końcu pozwolenie na budowę dostali, zbudowali zgodnie z pozwoleniem
  • Odpowiedz