Wpis z mikrobloga

416 + 1 = 417

Tytuł: W szkole wychowania. Teksty wybrane
Autor: Jacek Woroniecki OP
Gatunek: filozofia, etyka
Ocena: 9/10
ISBN: 9788388162510
Wydawnictwo: Instytut Edukacji Narodowej Fundacja Servire Veritati
Liczba stron: 257
Sięgnęłam po kolejną książkę ojca Jacka Woronieckiego. Jak informuje nas wydawca „jest ona zbiorem artykułów autora dotyczących wychowania i samowychowania rozumianego jako doskonalenie (usprawnienie) w działaniu zgodnym z wymaganiami natury ludzkiej (rozumnej i wolnej)”.
Po lekturze uważam, że jest to pozycja obowiązkowa szczególnie dla wychowawców, nauczycieli i rodziców. Mnóstwo korzyści przyniesie ona jednak każdemu.

Książka jest podzielona na dwie większe części. W pierwszej z nich znajdujemy artykuły na temat relacji między szkołą a wychowaniem. Dowiemy się z nich, czym różni się oświata od wychowania, jaka jest zdolność wychowawcza szkoły publicznej i jakie są jej granice. Autor porusza również temat roli społeczeństwa w wychowaniu oraz wagi nauczyciela w życiu ucznia.
Druga część książki poświęcona jest opisom cnót m.in. – roztropności, męstwa i umiarkowania oraz sposobom ich kształtowania. Przy okazji autor wykazuje różnice między nawykiem a sprawnością (cnotą). Wiedza jest ta niezwykle użyteczna zarówno dla wychowujących innych, jak i wychowujących siebie (ojciec Woroniecki przykładał wielką wagę do samowychowania, które powinno trwać całe życie).

Zachęcam do czytania ojca Woronieckiego. W jego dziełach odnajdziemy gruntowną analizę różnych pojęć i problemów dotyczących zarówno jednostek, jak i społeczeństwa, co może pomóc w polepszenia naszego osobistego życia i życia całego narodu.

Na koniec zostawiam parę cytatów, które mi się spodobały.

„Należałoby szerzyć w całym społeczeństwie przekonanie o odpowiedzialności wychowawczej każdej jednostki ludzkiej, niezależnie od jej specjalnych obowiązków i stanowiska. Całe wychowanie się każdego człowieka, czy to w bliższym kółku znajomych, czy też w miejscach publicznych winno być nacechowane pewnym przejęciem się tą odpowiedzialnością za te wpływy, które naszym postępowaniem wywieramy na innych, szczególnie na młodzież”.

„Głównym czynnikiem w wychowaniu jest moralna wartość samego wychowawcy […]. Oddanie się pracy wychowawczej wymaga dużo więcej pracy nad sobą, dużo więcej poświęcenia, dużo więcej czuwania nad całym swym życiem moralnym”.

„Nic tak nie wychowuje, jak codzienne obcowanie z ludźmi, którzy dobre wychowanie posiadają”.

„Wychowujemy na całe życie, a poza nim na wieczność, i ten trwały rezultat, który by pozostawał na wieki, winniśmy mieć przed oczami we wszystkich naszych pracach wychowawczych”.

#bookmeter #czytajzwykopem #katolicyzm #bookmeter #wychowanie #rozwojosobisty #spoleczenstwo #szkola #filozofiabookmeter #etykabookmeter
haliczka - 416 + 1 = 417

Tytuł: W szkole wychowania. Teksty wybrane
Autor: Jacek Wor...

źródło: 876751-352x500

Pobierz
  • Odpowiedz