Wpis z mikrobloga

Już mnie zaczęła jeść korozja nostalgii i zacząłem tęsknić za SolPolem. Odsłuchałem sobie podcastu z dyskusją o SolPolu i przemówiły do mnie zarówno argument za i przeciw SolPolowi.

Za - Wrocław to generalnie miasto, które uwielbia odważną architekturę. Niemcy to robili, Polacy też. Hala Stulecia, Stadion Olimpijski, Renoma, Feniks, Trzonolinowiec, Kredka i Ołówek, Manhattan, Sky Tower a nawet NFM i Urząd Wojewódzki. Wszystko to całkiem oryginalne projekty, niektóre jak Hala Stulecia, przełomowe na skale światową. SolPol był bardzo, bardzo ekstrawagancki, polaryzujący, brzydki (choć za takie też były uznawane budynki z PRL, które teraz się "uleżały"). Miał swoje miejsce w tym mieście.

Przeciw - Budynek zwyczajnie stracił swój sens jako galeria handlowa. Nikt tam nie chciał najmować powierzchni - nie było co pudrować trupa.

Oczywiście tę dziwną nostalgię za Solpolem można uleczyć na przykład widokiem kamienicy na Wybrzeży Wyspiańskiego też projektu Wojciecha Jarząbka a Wrocławiowi życzyć tego, aby nadal powstawały kurioza architektury.

#wroclaw #solpol #90s #architektura
LebronAntetokounmpo - Już mnie zaczęła jeść korozja nostalgii i zacząłem tęsknić za S...

źródło: dom-towarowy-solpol-wroclaw_222882

Pobierz
  • 51
  • Odpowiedz
a właściwe brzydocie poprzez intelektualne zabiegi zaczęliśmy przyznawać przymiot piękna


@nie_wyszlo_mi_w_zyciu: przecież nikt nigdy nie nazwał solpolu pięknym. solpol był chyba najbardziej wydatnym ucieleśnieniem początku nowej rzeczywistości w polsce i dzikiego wolnego rynku.

przeciętnego człowieka zauroczą malownicze starówki ze swoimi detalami architektonicznymi i bogatą sztukaterią


przeciętnego człowieka zauroczy wszystko co zostało nazwane i wpisuje się w klisze pod tytułem "zabytek" czyli coś co powstało kilka wieków temu. czy czuje się on
  • Odpowiedz
@BlogoslawionyTwarozyc:
"za małolata umawiał się tam człowiek na randki. Saspol albo Pasaż Schillera ( ͡ ͜ʖ ͡)"

Ja wiem czy tylko na randki, to byly miejsca wszelakich spotkan. teraz juz pewnie nie, chociaz to ktos z mlodych musialby sie wypowiedziec.
  • Odpowiedz
@bartd: Pamiętam jak za gówniaka, w latach 90, takie budynki robiły wrażenie. Taki powiew zachodu xD Szklane ściany z refleksyjnym szkłem, marmury, automatyczne drzwi xD Dookoła były, jeszcze nie ocieplone bloki z wielkiej płyty, walące się kamienice i biurowce jak z Korei Północnej, więc takie odpowiedniki Solpolów w wielu miastach wydawały się turbo-nowoczesne.
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: zeby juz nigdy takie twory nie powstaly we Wroclawiu! Kicz i żenada. Niestety po wojnie miasto zostalo "odbudowane" tragicznie. Bez ladu i składu. Sama zabudowa legnickiej to tragedia. Kiedys kamienic dzis zelbet. Plac muzealny ... szkoda slow. Architektira leży. A teraz tylko wciskac wszedzie jak najwyzsze budynki i farant. Mozna grac w CSa.
  • Odpowiedz
@LebronAntetokounmpo: Nostalgii nie mam żadnej, za to mam poczucie ulgi, że to szkaradztwo usunięto z widoku. Tym bardziej, że od lat w duzej mierze stał pusty. Nie obronił się w nim pomysł ani galerii handlowej ani biurowca. Pusty, szkaradny kloc, nikomu niepotrzebny. Dobrze, że runął.

Nowy budynek, który ma powstać, też mi się nie podoba, ale jest i tak po stokroć lepszy niz Solpol i pod względem architektury i przeznaczenia.
  • Odpowiedz
Pamiętam, że jak z 6 lat temu przyjechałem do Wrocławia tak na dłużej i natrafiłem na ten "budynek" (nie wiedziałem o jego istnieniu, a tym bardziej o tym, że to coś kultowego), to byłem w ciężkim szoku, co to za gówno. Nawet pamiętam, jak wysyłałem zdjęcia znajomym, jakbym zobaczył murzyna pierwszy raz w życiu xD
  • Odpowiedz
Solpol był bezużyteczny, pusty od lat. Problem jest większy. Wyprowadzenie ruchu samochodowego z centrów miast, wyprowadziło z nich również mieszkańców. Ot, taki malutki paradoks. ;)
Centra stały się skansenami z pijalniami wódki dla młodzieży i turystów.
Nikt nie robi juz tam zakupów i nie załatwia codziennych spraw. Turyści, rowerzyści i młodzież nie są siłą, która pozwoli opłacić czynsz za lokal. Zostają tylko największe sieciówki, które mogą dopłacać do "prestiżowej" lokalizacji i jakieś
  • Odpowiedz
@Silklash: taki byl chyba zamiar zeby sie nie wyroznial, za wiki:

"Architektura Saspolu jest próbą nawiązania do sąsiednich kamienic, utrzymuje w stosunku do nich podobną wysokość, podziały okienne i elewacyjne, a także kolorystykę. Budynek został wykonany w konstrukcji żelbetowej, elewacja pokryta jest szkliwioną płytką ceramiczną, natomiast w parterze pokryta jest płytami granitowymi"
  • Odpowiedz
Kiedys tez nie moglem patrzec na to szkaradztwo a teraz go brakuje. Symbol pewnej epoki w zyciu miasta. Powinni byli tam zrobic muzeum postmodernizmu.
  • Odpowiedz