Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam kilka pytań o Żydów, jako że mieszkam już trochę w Krakowie zaczęła mnie interesować ich historia.

- z tego co czytałem na wykopie Żydzi to byli jacyś nadludzie umysłowi (zaradność, inteligencja, itd.). Na ile to prawda? Z czego to wynikało? Nie był to przecież inny gatunek a ludzie pochodzący z Polski, Litwy, Ukrainy, Rosji, itd. Interesuje mnie ten sekret (a może mit?) ich ponadprzeciętności. Jak to wygląda teraz?
- widziałem kilku Żydów na starym mieście w #krakow - czym oni się zajmują na co dzień? Nigdy nie widziałem ich w żadnym miejscu pracy.
- czy Żydzi mieszkający w Izraelu to też takie turbo ogarniacze? czy zwykli zjadacze chleba tacy jak my? nie wyglądają oni stereotypowo jak ci z czasów wojny.
- czy wszyscy Żydzi w USA to jacyś ultra biznesmeni? Wiem, że jest ich sporo na liście Forbsa ale też jest sporo dzielnic w NY - czym oni się zajmują?

#historia #zydzi #wojna #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #izrael #usa #neuropa



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: digitallord
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Mam kilka pytań o Żydów, jako że mieszkam już...

źródło: b299216_polska_malopolska_krakow

Pobierz
  • 5
@mirko_anonim
Ziemia Obiecana w ekranizacji Wajdy ładnie to pokazuje. Grupa zróżnicowana jak każda. Lecz w czasie kryzysu łatwa do określenia, to Ci z pejsami. No i tak od pokoleń. Bardzo żywotni, bo arystokratow wybito, naszych pogan przechrzczono, a oni dają radę.
Po puerwsze nie mogli się realizować w wuelu dziedzinach. Nie mogli posiadać zuemi, ograniczenie w dostępue do rzemiosł wiecsiłą rzeczy musieli szukać nowych dziedzin. Dwa, przecietny żyd był lepiej wyksztalcony ze względów religijnych. Powszechna nauka czytania i pisania.