Wpis z mikrobloga

Mordziaki #pizza masterzy i masterki, powiedzcie bo chcę sobie wejść na ciut wyższy lvl pizza i zrobić najpierw zaczyn a później wiadomo pickę właściwą ale co przepis to każdy na kilogramy ciasta a ja nie będę miał ani tego jak zjeść ani gdzie trzymać. No do sedna: jak zrobię zaczyn 100 mąki 100 wody + te 2g drożdży to tak samo wyjdzie legancko? Później odpowiednio mniej mąki już do właściwego ciasta.
  • 4
  • Odpowiedz
Wszystko jest kwestią proporcji, więc techniczne możesz robić śmiało na jeden placek nawet. Ale pamiętaj, że w lodówce ciasto zawsze może poleżeć dzień czy trzy dłużej. Gotowe ciasto ludzie też z powodzeniem mrozili.
  • Odpowiedz
  • 0
@anonim1133: no pewnie i tak mi wyjdzie ciasta na jakieś 4 picki to na 2 dni sobie zjemy ale, ale może mi odpowiesz. Lepiej trzymać 3 dni w lodówce zaczyn czy lepiej zrobić po tych 24h już gotowe ciasto, podzielić i wtedy już takie gotowe porcje na pickę potrzymać te 2 dni w lodówce?
  • Odpowiedz
@elemenTH: Jak chcesz robić zaczyn na poolishu to zależy od długości fermentacji, choć nie powinno się przekraczać 16-18 godzin. Jak dasz 0.1% drożdży w stosunku do wagi mąki to ww. czasie powinno być okej. Ilości nie powinieneś przekraczać 20-30% w stosunku do całkowitej masy ciasta, sam preferment jest bardzo płynny.
  • Odpowiedz
  • 1
@rnggod no właśnie poolish chcę zrobić, po tam 20h ciasto ale to będę go miał i tak na 4-5 pizz, ze 2 upiekę i te 3 posiedzą w lodówce w takim razie na następny dzionek.
  • Odpowiedz