Wpis z mikrobloga

Emisja gazów cieplarnianych do atmosfery nigdy nie była wyższy w historii i na efekt nie trzeba czekać długo. Wszystko wskazuje na to że w przeciągu 10 najbliższych lat osiągniemy próg 1,5C wyższej temperatury względem okresu przedprzemysłowego. O osiągnięciu tego progu mówi się od dawna, więc to nie jest zaskoczeniem, zaskoczeniem jest natomiast szybkość z jaką uda się to osiągnąć (bo ok. 30 lat temu obstawiano, że nie nastąpi to do końca tego wieku).

Przyczyną jest oczywiście efekt cieplarniany, który mam wrażenie jest nie do końca dobrze rozumiany, a którego dobre zrozumienie daje nam odpowiedzi na kilka pytań takich jak np. dlaczego nadwyżka ciepła nie może ulecieć w kosmos, w jaki sposób tak w ogóle dochodzi do podgrzewania planety oraz chociażby dlaczego akcja z wymianą starych pieców na nowocześniejsze nie rozwiązuje podstawowego problemu tylko daje więcej czasu planecie (tak jakbyśmy mieli go jeszcze całkiem sporo).

I generalnie prowadzi mnie do myśli, która zawsze wzbudza kontrowersji, mianowicie że każda dodatkowa ilość dwutlenku węgla działa na niekorzyść na proces rozumowany jako całość, więc sumarycznie nawet małe ograniczenia w naszym życiu mają znaczenie (wiem, małe znaczenie, ale mają) jak chociażby dbałość o segregację śmieci, ograniczanie konsumpcjonizmu czy chętniejsze przesiadania się z samochodu na rower, gdy jest taka możliwość.

#srodowisko #gruparatowaniapoziomu #klimat #przyroda
adametto - Emisja gazów cieplarnianych do atmosfery nigdy nie była wyższy w historii ...
  • 2
@adametto: Myślisz że plany lotów międzyplanetarnych wzięły się z kosmosu? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak planeta nie będzie nadawała się do zamieszkania, to z pewnością będzie można już zamieszkać na innej planecie.