Wpis z mikrobloga

Moze glupie pytanie, ale spytam.. Jeśli ogniwo 18650 może przyjąć prąd 4A ładowania, to czy można ustawic zasilacz laboratoryjny przy etapie CC na wyższe napięcie niż 4,25V gdy przy spadku napięcia pokazuje mniej niż 4V a prąd jest na poziomie 3A do momentu gdy faktyczne napięcie nie osiągnie 4,25V i przechodzi sie w tryb CV? #elektronika #pytanie
  • 14
@lkucharski: niby tak, ale...
Jak przejrzysz moj profil trafisz na temat z rb411 i wiesz co gpt powiedzialo o fpga na tej plytce? - bezposrednio odpowiada za obsluge wi-fi. Jak napisalem ze "moze i tak, ale patrzac po sciezkach to ida m.i. do led i flash" to napisal - sory ale sie pomylil. Tak, wiec wole kilka umotywowanych opinii od doswiadczonych userow ryzykujacych brakiem +, samo sorry to za malo( ͡
@ForceMajeure: Wiadomo, że ta technologia dość kreatywnie odpowiada (chociaż użyłem modelu GPT4). Przy czym gdybym miał odpowiadać w ciemno zgodnie z moją wiedzą, to bym też powiedział, że ogniwo powyżej 4.2 ulega degradacji.

Tutaj można ciekawe informacje poczytać:
https://batteryuniversity.com/article/bu-808-how-to-prolong-lithium-based-batteries
Most Li-ions charge to 4.20V/cell, and every reduction in peak charge voltage of 0.10V/cell is said to double the cycle life. For example, a lithium-ion cell charged to 4.20V/cell typically delivers 300–500
@lkucharski: nie podwazam, ale czatgpt po prostu klamie jak nie wie co powiedziec. Zapytaj o wyobrazenie figury 8 wymiarowej, ktora w swiecie 3 wymiarowym da ksztalt torusa. Dopiero po dobie odpowiedzial, ze jakies obroty, ze nie zrozumiem, ze trudno sobie wyobrazic itp. A dobe wisial bez odpowiedzi - teraz odpowiada plynnie( ͡° ͜ʖ ͡°)
P.S. sorry za babole, pisze z komorki;p
@hadesPL: Jeśli akumulator będzie rozładowany i będziesz podnosił napięcie ponad 4.2 V przy CC rezystancja wewnętrzna ogniwa do pewnego etapu podniesie prąd ładowania a gdy akumulator osiągnie 4.2 V i go zostawisz dalej podłączony do wyższego napięcia uszkodzisz go. Tak działa szybkie ładowanie w telefonach, tyle że tam jeszcze jest dokładnie mierzona temperatura ogniwa.
via Android
  • 0
@dktr wlasnie chodzilo mi o sam etap do momentu osiągnięcia faktycznego napięcia 4.2V - czy tym limitem napięcia przy CC jest napięcie początkowe, czyli nastawione na zasilaczu, czy też napięcie faktyczne, ktore jest niższe przez rezystancje wewnętrzną ogniwa
@hadesPL: Podłącz multimetr prosto pod ogniwo, ustaw CC np 2A i podnoś napięcie. Prąd będzie rósł a napięcie na ogniwie będzie rosło proporcjonalnie do rezystancji wewnętrznej, czyli wzrośnie niewiele więcej niż miało przed rozpoczęciem ładowania. Co innego zużyte ogniwo które po podaniu takiego prądu natychmiast osiągnie 4.2V.
via Android
  • 0
@dktr Wlasnie mam jakiegos panasonika, ktory moze przyjac 8A stalego ladowania i napiecie spada do 3,6V na multimetrze i nie wiem czy moge dac mu wiecej monitorujac temperature