Wpis z mikrobloga

@Kumpel19: Właśnie nie wiem czasem czy wypada zwracać uwagę, przecieć to jednak Polska. W Wielkopolsce mówi się na przykład "podług" zamiast "w stosunku do". ugryxłem się w język.
  • Odpowiedz
@Kumpel19: sam jesteś ubogi w słownictwo xD
Tutaj raczej chodzi o to, że gwara zanika. Zostaje śląski akcent i z normalnego słownictwa polskiego robi się potworki śląskie. Potem to zaczyna faktycznie brzmieć jak gadka upośledzonego.
  • Odpowiedz
@Fookingalien O to właśnie chodzi, Śląski całkowicie już zanikł i został tylko miejscowy akcent i czasami wplecione jakieś słówko.
Podobnie masz na Kaszubach czy w Wielkopolsce.
Udało nam się wytworzyć polaka telewizyjnego, który wygląda tak samo, myśli tak samo i mówi tak samo. Zero różności, inności czy regionalizmu.
Co do stylu mówienia polaka telewizyjnego to mnie skręca ta hiperpoprawność na ą ę ąm ąn, bo nikt normalny by tak nie gadał, no
  • Odpowiedz
@Kumpel19 XD ale pretensjonalne #!$%@? i połączone z wyzywaniem. Śląski jest praktycznym zlepkiem dwóch języków, stworzony przez lata naleciałości wśród rodzin górniczych i innych przemysłowych zawodow. Jesteś bardzo bystry dzięki temu unikatowemu spostrzezeniu, ze słabo by brzmiały renesansowe wiersze po Śląsku, nie ma też swoich slow na reakcje chemiczne np, coś niesłychanego. Mimo tych cech, nie jest zbudowana zwyczajnie na błędach językowych :D
  • Odpowiedz
@Krzysztof53647 w spisie w 2021 prawie 500k osób zadeklarowało używanie Śląskiego w domu, a to pewnie nie uwzględnia wszystkich domowników. Więc mówi że gwara która się posługuje 2% kraju jest wymarła, to nie do końca prawda
  • Odpowiedz