Wpis z mikrobloga

Zainspirowany artykułem: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zawod-zona-a-pensji-brak-Ile-zarobilaby-kobieta-dbajac-o-dom-i-dzieci-Co-roku-byloby-ja-stac-na-kupno-kawalerki-8560078.html (było też to gdzieś na wypoku ale nie mogę znaleźć) postanowiłem policzyć, ile kosztowałoby zastąpienie męża, oczywiście przy tej samej metodologii.

1) zapewnienie dachu nad głową - 15 000 zł miesięcznie (przypominam, że wg autorki do posprzątania jest 200m2, więc nie wynajmujemy kawalerki, a skoro sprzątanie kosztuje 500zł, to raczej nie są to Kielce a prędzej Warszawa, argument że mąż też tam mieszka - tak, tak samo jak żona mieszka tam gdzie sprząta)
2) prowadzenie samochodu - zakładając średnio 1,5 tys. km miesięcznie, średnia stawka taxi (biorąc pod uwagę też taryfę nocną, drugą strefę itp.) to ok. 6zł, zatem mamy ok. 9 000 zł miesięcznie
3) każda wizyta hydraulika, elektryka, mechanika itp. to robocizna to co najmniej 500zł. Miesiąc ma 30 dni więc 15 000 zł. Że nie codziennie się coś psuje? A ktoś codziennie sprząta 200m2 mieszkania przez 16h plus gotuje przez 8h plus zajmuje się dziećmi przez 8h?
4) opłacanie regularnych zakupów spożywczych AGD itp. - ok. 1 000 zł tygodniowo, ok. 4 000 zł miesięcznie
5) ochrona miejsca zamieszkania 720h miesięcznie po minimalnej stawce godzinowej 22,80 to ponad 16 000 zł
6) opieka medyczna - skoro mowa o kobiecie pracującej tylko w domu, to najczęściej jest ona ubezpieczona wyłącznie jako członek rodziny więc jej ubezpieczenie jest finansowane przez męża, szeroki pakiet prywatny to ok. 1 000 zł, NFZ to gorsza jakość ale dużo szerszy zakres więc można spokojnie założyć 1 000 zł
7) inne świadczenia uzyskiwane dzięki mężowi np. możliwość uzyskania emerytury po mężu: załóżmy 1 000 zł

Jak widzimy tylko to daje 61 000 zł miesięcznie a do tego jeszcze jest to co zostaje z zarobków męża. Oczywiście to podstawy jak ktoś żyje na wyższym poziomie i są np. jakieś wakacje czy dom z ogrodem to koszt wzrośnie lawinowo. Szach mat. Nie zapraszam do dyskusji bo nie ma o czym. #heheszki #bekazrozowychpaskow
  • 2