Wpis z mikrobloga

Chciałbym poruszyć kilka kwesti które mnie nurtują w przypadku kredytu 2% i budowy domu
1. Działka zakupiona bez kredytu 2% może być wkładem własnym, a jej maksymalna wartość może wynosić 400 tys. w przypadku małżeństwa i 500 tysięcy w przypadku singla. Sumaryczna wartość działki wniesionej ze środków własnych i kredytowanej inwestycji nie może przekroczyć miliona złotych. Czy dobrze to rozumiem?
2. Działka może być wkładem własnym zakupionym ze środków własnych - za gotówkę, co w przypadku gdy jest ona zakupiona na inny kredyt hipoteczny bądź gotówkowy? Czy w takiej sytuacji kupujący również może ubiegać się o kredyt 2% na budowę domu?
3. Budowę domu w ramach kredytu 2% należy doprowadzić co najmniej do stanu "deweloperskiego". Rozumiem, że klient może wykończyć taki dom ze środków własnych?

Jeśli gdzieś się mylę to proszę o korektę i z góry dziękuję za odpowiedzi. Wołam wykopowych specjalistów od kredytów @marcpol i @droetker4
#nieruchomosci #kredythipoteczny #budowadomu #kredyt2procent #dom
  • 16
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Co do pkt. 2, jednym z wykluczeń w bk2% jest posiadanie w przeszłości kredytu hipotecznego, nawet w przypadku gdy nieruchomość mieszkalna nie zdążyła powstać.
Co do pkt. 3: budynek musi zostać oddany do użytkowania w myśl ust. Prawo Budowlane, czyli wykonane wszystkie przyłącza potrzebne do funkcjonowania oraz wykonane roboty zgodnie z PnB, PINB musi przyjąć bez uwag zawiadomienie o zakończeniu budowy wraz z załącznikami.
Część robót śmiało można przerzucić do
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77:
1) "Sumaryczna wartość działki wniesionej ze środków własnych i kredytowanej inwestycji nie może przekroczyć miliona złotych" - tak
2) może, jest wykluczenie dla kredytów hipotecznych, ale nie dotyczy działek budowlanych, jak napisałem wyżej. Najlepiej spłacić hipotekę, bo wtedy możesz wziąć kredyt w dowolnym banku.
3) tak, bank wymaga budynku w stanie developerskim, zazwyczaj banki liczą około 3500zł za m^2
  • Odpowiedz
@AryanWonderBoi Różnie. Zależy od banku ale około tyle. Niektóre wliczają w metraż garaż, piwnice, inne nie. Trzeba pytać w konkretnych bankach o oferty / formularze.
  • Odpowiedz
@bdg-bro: Czyli z tego co piszesz wychodzi na to, że taka działka musi być kupiona za gotówkę bądź na kredyt gotówkowy.
Chociaż wydaje mi się teraz jak zerknąłem do ustawy, może być o ile przestał być stroną takiej umowy kredytowej wcześniej niż 36 miesięcy temu. Jednak w przypadkach które rozpatruje i tak to raczej nie ma wielkiego znaczenia.
Rozdział I Przepisy ogólne

1. Rodzinny kredyt mieszkaniowy i bezpieczny kredyt 2% mogą
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Ten fragment nie dotyczy działek, pisałem już 2 razy wyżej.
"... nabyciem lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego".
Działka może być kupiona na kredyt hipoteczny.
  • Odpowiedz
@sovas: Wychodzi na to że masz racje i działka budowlana kupiona za pomocą kredytu hipotecznego, nie dyskwalifikuje kogoś z możliwosci skorzystania z kredytu 2% niezależnie czy kredyt został ten spłacony czy też nie. Dziękuję za merytoryczną odpowiedź
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: @sovas
Tak jak Dusk doszczegółowił, każdy kredyt hipoteczny zawarty w ciągu 36 miesięcy. Pamiętam dobrze, bo kilka osób które zakupiło mieszkanie w trakcie budowy przy pomocy kredytu stwierdziło, że przez to będą wykluczone mimo że termin oddania lokali jest planowany po wejściu w zycie ustawy.
  • Odpowiedz
@sovas: kluczowy jest fakt zawarcia kredytu hipotecznego, a nie cel. Za 2 tyg. warto bezpośrednio z banku wyciągnąć informację, czasami może trafi się jakiś casus na korzyść klienta....
  • Odpowiedz
@sovas: przepraszam, doczytałem w ustawie. Bk2% może otrzymać:

który w dniu złożenia wniosku o udzielenie tego kredytu nie jest ani nie był stroną umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w okresie 36 miesięcy przed dniem złożenia tego wniosku w celu pokrycia wydatków ponoszonych w związku z nabyciem lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego albo spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego, chyba że umowa ta została rozwiązana w związku z dokonanym na podstawie
  • Odpowiedz
1. Działka zakupiona bez kredytu 2% może być wkładem własnym, a jej maksymalna wartość może wynosić 400 tys. w przypadku małżeństwa i 500 tysięcy w przypadku singla. Sumaryczna wartość działki wniesionej ze środków własnych i kredytowanej inwestycji nie może przekroczyć miliona złotych. Czy dobrze to rozumiem?


@Dusk_Forest77: Działa jest wkładem własnym w przypadku kredytu na budowę domu. Suma wkładu własnego i kwoty kredytu nie może przekroczyć 1 000 000 zł.

2.
  • Odpowiedz