Wpis z mikrobloga

A niechaj audiofilowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój olej z węży mają.
I tak na przykład nasza Polska firma produkująca różne cuda do hajendowego „computer audio” wypuściła taki dziwaczny kabel od internetu. Tak, od internetu właśnie!
Służy do łączenia ichszego switcha, no właśnie… chyba nie mogę już napisać ethernet? Bo switch tej marki (JCat), a dokładnie model M12 Switch Premium (zdjęcie w komentarzu) nie wykorzystuje złącz ethernet, a takie właśnie cudaczne, według JCata – stosowane przez japońskie (a jakże!) koleje. Po co? Nie wiem.
Dlaczego takie złącza, skoro z drugiej strony kabel i tak musi być zakończony staropolską wtyczką? Ano też nie wiem, ale się domyślam.
A domyślam się, że skoro ten switch kosztuje 5150 Euro (to chyba ukłon w stronę fanów EVH), to i kompatybilny kabel można sprzedać odpowiednio drogo. 2 sztuki dołączane są ze switchem, ale za każdą kolejną trzeba zapłacić 800 Euro. Do zestawu można jeszcze dobrać zasilacz liniowy – są dwie wersje – tańsza za 765 euro i droższa za 1550. Jeśli więc chcemy taki switch z full wyposażeniem (5 kabli i top zasilacz), pozbędziemy się ponad 9000 euro. Na maszynkę, która nie robi nawet „ping”.
Switch na łamach audioezoterycznego portalu 6Moons recenzował niejaki pan Dawid, znany również z portalu HifiKnights (i ponoć ogniś z PClab). I ten pan Dawid pisze między innymi, że zabawka jest zbudowana na bazie jakiegoś Telegartnera. Najbardziej z tekstu rozczuliło mnie stwierdzenie, że nikt poza japońskimi inżynierami Telegartnera, nawet sam konstruktor tego switcha, nie wie, co tam w środku siedzi i co to robi (podkreślam, że nie robi „ping”!)
„Według mojego ostrożnego założenia, może to być specjalistyczny, niskoszumny minikomputer klasy przemysłowej, zoptymalizowany do aktywnego przełączania sieciowego” – pisze autor recenzji.
W tekście znajdziemy też informację, że ów „specjalistyczny minikomputer” jest bardzo podatny na wibracje, czemu nasz pomysłowy audiomir zaradził, stosując izolatory na japońskim wynalazku. Stąd pewnie ta cena.
Tu pojawia się pytanie: po co japońskiemu Kubie Guzikowi super switch sieciowy, który jest podatny na wibracje? No, ale nie wymagajmy zbyt wiele. A już na pewno nie logiki od osób, które testują wpływ switcha na brzmienie muzyki.

#tonskladowy - najbardziej odjechane akcesoria #audiovoodoo
Roszp - A niechaj audiofilowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój olej...

źródło: Zrzut ekranu 2023-06-28 o 00.04.06

Pobierz
  • 40
  • Odpowiedz
  • 8
@Roszp Myślałby kto, że na kolei wibracji nie brakuje ale może Japończycy pod każdym kablem mają podstawki antywibracyjne ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Roszp: Ej, ale w tym przypadku to nawet trochę szanuję.

Przynajmniej ktoś się postarał, dał własną obudowę, oryginalne złącza a nie po prostu nakleił naklejkę z nazwą na taniego dlinka.

Może i bez sensu, ale za to z polotem.
  • Odpowiedz
  • 13
No ale czej... Bo w sumie to co to #!$%@? jest ?

Tak jakbyś rolnikowi tłumaczył.


@EnderWiggin: kabel ethernet, tylko z inną końcówką (przemysłową) i dla audiofila, żeby go sobie wpiął w przemysłowy switch sprzedawany jako audiofilski. Tacy najbardziej odklejeni audiofile uważają, że switche sieciowe są pewnego rodzaju filtrami zakłóceń sieciowych. No bo te zera i jedynki, którymi wyrażany jest sygnał cyfrowy, to tak naprawdę napięcie, czyli – na chłopski rozum
Roszp - >No ale czej... Bo w sumie to co to #!$%@? jest ?
Tak jakbyś rolnikowi tłumac...

źródło: switch-porownanie

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 2
oryginalne złącza a nie po prostu nakleił naklejkę z nazwą na taniego dlinka.


@RandomowyMirek: No właśnie obawiam się, że po prostu nakleił naklejkę na takiego Telegartnera, tylko nie mogę znaleźć oferty ich switchów przemysłowych, żeby porównać ;)
  • Odpowiedz
@Roszp Zakłócenia w analogowym to bym jeszcze zrozumiał, no bo różnie może być. No ale jak do #!$%@? można mieć zakłócenia w cyfrowym ? Albo mechanicznie polepszyć jego jakość...

A już #!$%@?ąc, z RJ45 to jest przelotka na co ? Bo ja nie w branży to nie wiem.
  • Odpowiedz
  • 4
A już #!$%@?ąc, z RJ45 to jest przelotka na co ? Bo ja nie w branży to nie wiem.


@EnderWiggin: Też nie jestem z branży, ale dowiedziałem się, że to antyczne złącze przemysłowe, które nazywa się M12-D code 4-pin
  • Odpowiedz
@EnderWiggin: mocno upraszczając, to jest to switch, jak twój routerek w domu, dzięki któremu masz internet. Tylko standard połączeń jest inny (jakiś koncentryk), ale generalnie to urządzenie nie robi niczego innego niż prosty, niezarządzalny switch za 100 zł.

Może nie poprawia jakości audio, ale za to wygląda jak sterownik oderwany od jakiejś przemysłowej wytłaczarki.
  • Odpowiedz
@missioncritical No ale o to właśnie pytam. RJ45 ma 8 żył. Mnie ciekawi w tym momencie ogonek. Jaki to typ wtyczki. Koncentruje to akurat złe porównanie bo jest analogowy i masz tam w sumie trzy połączenia. LW, masę i ekran.
  • Odpowiedz