Wpis z mikrobloga

Ostatnio oglądałem mieszkanie na wynajem, przez agencję ale wszystko wyglądało spoko.
Spytałem w trakcie oglądania o całkowite koszty tego wynajmu no i spoko wymienia hajs dla właściciela, czynsz, prąd, kaucja itd....

Po czym dzwoni do mnie baba z teh agencji w sprawie dopinania tematu następnego dnia i wspomina że jest jeszcze "prowizja" xD

Przycisnąłem ją że to straszna chamówa z ich strony, nie mam nic przeciwko jeśli informacja o prowizji jest W OGŁOSZENIU, każdy inny sposób jej ukrywania do momentu podpisania umowy jest chamstwem kompletnym i próbą naciągania ludzi.

(wcześniej przeglądałem mieszkania na danym osiedlu i myślę spoko, tam jakieś podobne z agencją i info o prowizji, to co oglądałem akurat bez to obejrze jako pierwsze)

Na co odpowiedziała: "jeśli by nie było prowizji to byśmy o tym wspomnieli w ogłoszeniu, jeśli nie ma takiej informacji to zawsze znaczy że jest prowizja" XDDD

#!$%@? niech ktoś zdelegalizuje(nie mylić z dereguluje) te patologiczne agencje....

#wynajem #nieruchomosci #boldupy #warszawa #krakow #wroclaw
  • 67
  • Odpowiedz
  • 0
@Romska_Palo_Ul_Laputa: nie chce mi się badać zdolności bo wiem że wyjdzie jakaś ciulowa na ryczałcie, a mnie interesuje z bańka. plus ostatnie 12 miesięcy mam niestabilne pod względem przychodów i słabo to wygląda xd
  • Odpowiedz
  • 1
@Romska_Palo_Ul_Laputa: te zdolności kredytowe obecnie to śmiech na sali nawet przy KPIR i dużych dochodach :) zdolności rzędu 2-3x rocznych dochodów przy kredycie 30 letnim XD

ofc stopy procentowe i te sprawy, no ale...
  • Odpowiedz
  • 0
@Romska_Palo_Ul_Laputa: jesteśmy już i tak na płaskowyżu #pdk ( ͡° ͜ʖ ͡°) i pewnie te stopy w końcu zaczną obniżać, zresztą cholera wie czy za rok ten kraj nie zbankrutuje, na takim planowaniu rok do przodu to się można mega przejechać

a tak z pamięci, to chyba między podatkiem liniowym KPiR a UoP nie było historycznie wielkich różnich w zdolności, chyba że na korzyść liniowego...
  • Odpowiedz
@villager no to ja pojechałem oglądać auto w Ostrowie mazowieckim, komis za komisem, dojechaliśmy w końcu z ojcem do tego konkretnego, na placu ze 200 aut, tyle dobrze że w miarę markami posegregowane i znaleźliśmy mercedesa, poszedłem do gościa żeby klucze dał bo chcemy obejrzeć, chwilę szukał w międzyczasie przebąknął że tu na placu 4 osoby sprzedają auta więc pierwsza czerwona lampka, w końcu dostaję kluczyki no i auto się z pilota
  • Odpowiedz
to w ogóle jest patologia. Agencje powinny pobierać opłaty tylko jeżeli szukają dla Ciebie mieszkania. W momencie, w którym oni w imieniu właściciela szukają osoby do najmu, prowizje płacić powinien wyłącznie właściciel mieszkania.


@ArekJ: to samo odnosnie kupna i sprzedazy ale regulacje sensowne w tym kraju to trudna rzecz
  • Odpowiedz
@villager: oho wykopek się dowiedział że 3/4 ogłoszeń idzie przez pośrednika co życzy sobie w najlepszym wypadku połowe kaucji. Ja za wynajem sram 4k miesięcznie + 3,5 kaucji i tyle samo prowizji dla pośrednika. dużo ale co zrobić skoro mieszkania bezpośrednio to często burdele po dziadkach? szczerze to w stolicy jak chcesz wynająć mieszkanie w dobrym standardzie, mieć chociaż te 50m2 by żyć jak człowiek nie robak to na dzień dobry
  • Odpowiedz
@Romska_Palo_Ul_Laputa:

jak możesz nie mieć zdolności mając 15 k na mieszkanie?


Teraz w Krakowie na sensowne mieszkanie trzeba dać minimum bańkę. Kredyt na 800k (zakładając że masz 200k wkładu własnego) to jakieś 6500zl na 25 lat. Rozumiem, że to dla Ciebie mało, ale wyobraź sobie, że nie każdy chce teraz wydawać takie pieniądze, gdy na rynku nie ma mieszkań. Rynek pierwotny teraz prsktycznie nie istnieje, a na wtórnym są same pazdzierze
  • Odpowiedz
@villager: no warszawa bardzo droga, są dzielnice gdzie zapłacisz mniej, ale jak chcesz żyć jak człowiek a nie w małej kawalerce to niestety w tych czasach będzie drogo. ja i tak mam farta bo w mojej okolicy mieszkania mojego standardy w tym momencie chodzą po 5500 miesięcznie. do tego kaucja i masz na dzień dobry 15k które musisz dać na dzień dobry przy wynajmie.
no chyba że komuś pasuje 20m2 z
  • Odpowiedz
pamiętam jak wyruchalismy takie gównoagencje na studiach, też pajac chciał miesięczny czynsz jako prowizję, a jego robota to wystawienie na olx (wtedy jeszcze tablica.pl) ogłoszenia, umówienie się na miejscu z właścicielem i w sumie on nam chatę pokazywał. Kumpel go zagadał a ja wziąłem telefon bezpośrednio do właściciela i tak wynajęliśmy bez zbędnych ceregieli.


@tymc: to wtedy pobrał prowizję od właściciela, więc niestety wydymany nie został.
  • Odpowiedz
  • 0
@Bover został, został chłop wstawił sam na tablicy i powiedział że wynajął bezpośrednio. Btw ogłoszenie agencji było takie same (opis, zdjęcia) jak tego chłopa oprócz telefonu do nich :D dla mnie to #!$%@? żerowanie na naiwnych właścicielach, nawet swojej pracy nie włożyli w to.
  • Odpowiedz
@tymc: nie został, bo w umowach pośrednictwa zawsze jest klauzula, że w takim przypadku i tak się należy wynagrodzenie
  • Odpowiedz