Wpis z mikrobloga

Mireczki potrzebuję małej pomocy/porady.

Jak to jest z zakupami na zagranicznych oddziałach Amazona? Prowadzę JDG, jestem VATowcem (mam VAT-R nie posiadam VAT-UE) i chciałbym kupić jakąś elektronikę na zagranicznych (niemiecki/hiszpański/francuski/włoski) amazonach (wiadomo lepsze ceny niż u nas). Chciałbym potem ten VAT sobie odliczyć i z tego co wiem nie potrzebuję do tego VAT-UE (jak ma się VAT-UE to po prostu na Amazonie nalicza kwotę netto i reszta nas wali).

Miał ktoś z tym doświadczenia? Przy okazji amazona jeszcze jedna sprawa.

Ostatnio dokonałem zakupu, z oddziału niemieckiego. Po zakupie zmieniła się kwota na większą (okazało się że jednak produkt wysłali nie z Niemiec a z Włoch i doliczyli VATu z 19% na 22%). Po jakimś czasie dostałem fakturę (wiadomo kwoty w euro).
I tutaj również dwa pytania po pierwsze to dość pokręcone, że kupuje się z oddziału niemieckiego a oni wysyłają potem z innej lokalizacji i zmienia się cena (można gdzieś zweryfikować skąd to będzie ostatecznie wychodziło czy to loteria?). A po drugie czy jestem w stanie taką fakturę w euro normalnie rozliczyć w jakimś infakcie (bo księgowa coś warczy że potrzebny VAT-UE i koniec).

#amazon #b2b #promocje #vat #podatki #jdg #infakt #ksiegowosc
  • 8
  • Odpowiedz
Po zakupie zmieniła się kwota na większą (okazało się że jednak produkt wysłali nie z Niemiec a z Włoch i doliczyli VATu z 19% na 22%).


@DevSharingan: Zmienila sie kwota, ale nie z niemieckiego vat na wloski, a na polski VAT 23%.
Nie ma znaczenia skad wysylany jest produkt.
Gdyby bylo inaczej, to nic tylko kupowac w stanach rzeczy, gdzie niektore ze stanow maja tax 0% i cieszyc sie tanimi produktami.
  • Odpowiedz
@DevSharingan:

Polecam najpierw się douczyć na jakiej zasadzie działa VAT, bo sam sobie generujesz problemy.

Przed wykonaniem transakcji unijnej, powinieneś się najpierw zarejestrować do VAT-UE (PLka przed Twoim NIPem). Przy dokonaniu takiej transakcji sprzedawca wystawia fakturę ze stawką 0%, a ty jako nabywca masz obowiązek rozliczyć VAT należny i naliczony w miesięcznej deklaracji VAT (JPKu) - wewnątrz wspólnotowe nabycie towarów. Żeby odliczyć taki VAT od Amazona na zasadach VATu krajowego, Amazon
  • Odpowiedz
A po drugie czy jestem w stanie taką fakturę w euro normalnie rozliczyć w jakimś infakcie (bo księgowa coś warczy że potrzebny VAT-UE i koniec).


@DevSharingan: deklaracja VAT-REF, a jak to śmieszna kwota to po prostu kwota netto do kosztów i tyle.
  • Odpowiedz
  • 0
@Czyczy: to co napisałeś trochę sie gryzje. Według amazona wystarczy NIP z ta PLką z przodu a nie VAT-UE i wtedy oznaczenie jako rejestracja lokalna. Dwa to jak mam rozliczyć VAT jeśli jest vat zerowy i nic nie zapłaciłem.
  • Odpowiedz
  • 0
@DevSharingan PL przed NIPem oznacza, zarejestrowanie do VATu unijnego. Skladasz deklaracje VAT-R. Po wykazaniu takiej rejestracji możesz się wyrejestrować później. Nie zmienia to faktu, że rejestracja powinna nastąpić przed transakcja. W rzeczywistości taka sytuacja rzadko występuje.

Wystawca faktury nalicza vat 0% w ramach wdt. Ty jako nabywca stosujesz odwrotne obciążenie w ramach wnt. Jednocześnie naliczasz vat należny i naliczony. Wynika to z konstrukcji VATu, a dokładniej zasady neutralności.
  • Odpowiedz