Wpis z mikrobloga

Paręnaście lat temu, tuż po mojej przeprowadzce do Olsztyna, miałem okazję przeczytać dzieło Melchiora Wańkowicza pt.: Na tropach Smętka. Dla tych, co nie czytali - jest to reportaż z podróży po Prusach Wschodnich odbytej kilka lat przed wybuchem II wojny światowej, gdzie opisuje swoje spotkania z Polakami-Mazurami, ówczesną sytuację regionu oraz historię.

Jedną z rzeczy, która w tej książce rzuca się w oczy to fakt, że pojawiają się nazwy miast takie Ządźbork, Węgbork, Rastembork itd. których nie znajdziemy na współczesnej mapie Polski.

Postanowiłem więc zebrać kilka takich nazw miejscowości, które swoje obecne nazwy otrzymały po II wojnie światowej często w oderwaniu od tradycji nazewniczej. Nie jest to oczywiście lista kompletna, jeśli znacie jakieś ciekawe nazwy, w tym z innych części kraju, to wrzućcie w komentarzach.

Giżycko - nazwane po II wojnie światowej na cześć Gustawa Gizewiusza, stare polskie nazwy - Łuczany, Lec, niemiecka nazwa: Lötzen

Kętrzyn - nazwany po II wojnie światowej na cześć Wojciecha Kętrzyńskiego, stara polska nazwa: Rastembork, niemiecka: Rastenburg

Mrągowo - nazwany po II wojnie światowej na cześć Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza, stare polskie nazwy: Ządzbork, Ządźbork, Żądzbork, niemiecka: Sensburg

Srokowo - nazwane po II wojnie światowej na cześć Stanisława Srokowskiego, stara polska nazwa: Dryfort, niemiecka: Drengfurth

Olecko - z tego co widzę, zarówno po polsku, jak i niemiecku pojawiała się nazwa Margrabowa, funkcjonowała też niemiecka nazwa Oletzko

Pisz - stara nazwa niemiecka: Johannisburg, nazwy nadane przez miejscowych Mazurów: Jańsbork, Jansbork

#mazury #warmia #polska #historia #ciekawostki
  • 4
@M4rcinS: wykop zmieni, na k tak jak panie stojące pod latarnią ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pewnie z niemieckiego, a nie od znaczenia zawodu. Mogły być przy zakręcie, na jakimś wzgórzu jako krzywizna. A jedna podlegały pod miejscowego pana, drugie należały do dóbr biskupich.
@M4rcinS Chociażby Ełk - Łek/Lyck
Chyba wszystkie miasta zostały przechrzczone przez komunistów.
Same województwo po zmianach powinna być nazywane województwem pruskim. Co ciekawe w niektórych rejonach sąsiadujących w WM mówi się ciągle o Prusach.