Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy powinienem wziąć #kredyt 2%, żeby zarobić w perspektywie 10-20 lat? Mieszkam z rodziną w małym, należącym do rodziny mieszkaniu - introwertyk 5/10 + 31 lat + minimalne standardy = godzę się z samotnym życiem. Mam 600k własnych oszczędności, pochodzących z pracy i ze sprzedaży odziedziczonego niegdyś przez siebie mieszkania, z których 500k mogę uznać za środki do zainwestowania. Nie mam szczególnego doświadczenia z inwestowaniem i kredytami.

Zastanawiam się, czy nie wziąć kredytu hipotecznego na 500k, by kupić za tę kwotę kawalerkę 35-50 mkw pod klucz (#warszawa #krakow #wroclaw #poznan lub #gdansk #gdynia #sopot #trojmiasto) i zgłosić się do rządowego programu. Raty kredytu opłacałbym albo ze swojej pensji (mam niepewne zarobki, ale pewnie jakąś zdolność kredytową, nigdy nie brałem pożyczek), albo z 50k, które każdego roku przesuwałbym na topowe konto oszczędnościowe lub jednoroczne obligacje. Kolejne 50k trzymałbym na topowym koncie oszczędnościowym lub w obligacjach dwuletnich, pozostałe 400k pewnie w #coi lub #edo. W międzyczasie, jeśli to dozwolone, mieszkanie mógłbym wynajmować (tylko ostrożny wynajem okazjonalny/dla instytucji, nie chcę mieć przygód z eksmisją niepłacących lokatorów). W ostateczności mógłbym zamieszkać w nim, jeśli z jakichś powodów chciałbym być sam w 4 kątach + wynajem byłby zbyt ryzykowny ze względu na potencjalnie zmienne przepisy.

1. Czy to dobry pomysł, a jeśli tak, jak powinienem udoskonalić swój plan, by zyskać jak najwięcej w perspektywie 10-20 lat?
2. Rozumiem, że w poszukiwaniu informacji o najlepszym kredycie powinienem zapoznać się np. z materiałami Iwucia. Kto jednak doradzi mi w wyborze jak najlepszego mieszkania (= najwyższy zarobek na wynajmie + najwyższa wartość samego lokalu za 10-20 lat)?
3. Czy wynajem okazjonalny/dla instytucji jest dla mnie bezpieczny?
4. Jakie potencjalne ryzyka niesie za sobą ten plan, i w jakim stopniu się nimi przejmować? Zmiany prawne, zmiany rynkowe, bankructwo państwa, katastrofy naturalne i wojny?

Będę bardzo wdzięczny za wszystkie dobre rady!

#pytanie #kredyty #bank #bankowosc #banki #oszczedzanie #oszczednosci #inwestowanie #inwestycje #najem #wynajem #mieszkanie #mieszkania #nieruchomosci



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy powinienem wziąć #kredyt 2%, żeby zarobić...

źródło: 5fb19aa5e2550

Pobierz

Czy w mojej sytuacji warto wziąć kredyt 2%, kupić mieszkanie i je (potencjalnie) wynajmować?

  • Tak 46.0% (69)
  • Nie 54.0% (81)

Oddanych głosów: 150

  • 10
  • Odpowiedz
via mirko.proBOT
  • 0
Anonim (nie OP): Okej, słyszałem, że dziedziczenie spadku ma nie wykluczać i dlatego myślałem, że odziedziczenie mieszkania w całości po 18 roku życia nie jest czynnikiem wykluczającym, ale jednak jest.

Co do wynajmu, słyszałem, że ma być niedozwolony, ale zastanawiałem się nad jakimiś całkowicie legalnymi furtkami/wyjątkami.


· Akcje: Odpowiedz anonimowo
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: jeśli masz gotówkę, to absolutnie najlepszym pomysłem jest uproduktywnianie jej na oprocentowaniu wyższym niż masz koszt kredytu i wzięcie kredytu. Czyli w skrócie - bierzesz kredyt (niekonicznie bk2%) i jego koszt jest niższy niż to, co jesteś w stanie zarobić obracając gotówką, więc zysk spłaca kredyt + zostaje nadwyżka. Zwykły kredyt można dziś przyjąć na ok.7%, inwestycje z gwarantowanym oprocentowaniem na ok 11%. Z czasem oprocentowanie kredytu będzie maleć, a
  • Odpowiedz