Wpis z mikrobloga

@mateusz-bogacki: Ponieważ winogrona to najsłodsze owoce w regionach w których produkowane było wino. Wysoka zawartość cukru pozwala na wytworzenie wystarczającej ilości alkoholu, dzięki której trunek jest zabezpieczony przed psuciem.
  • Odpowiedz
@youmimicanski: Bzdura. Jedne z najczęściej wykorzystywanych drożdży w fermentacji alkoholowej to Saccharomyces cerevisiae nie występują wyłącznie na skórce winogron, można je spokojnie znaleźć na skórkach śliwek czy jabłek. Drożdże, także odpowiedzialne za fermentację alkoholową są wszędzie. Kolejnym przykładem mogą być chociażby belgijskie piwa lambic - które powstają w wyniku fermentacji spontanicznej. Czyli wystawia się otwarte beczki z brzeczką i czeka aż z powietrza trafią do niej drożdże i przeprowadzą fermentację alkoholową.
  • Odpowiedz
@Mirkosoft: jak są otwarte, to chyba kwas octowy powstanie w warunkach tlenowych. Jeśli tak jest, to dlaczego starożytni robili wino z winogron, a ze śliwek nie? Nie mówię co się obecnie wykorzystuje, tylko co było kilka tysięcy lat temu, kiedy powstała nazwa wino. Wtedy nie było drożdży w sklepie. O to pytał op.
  • Odpowiedz
  • 1
@youmimicanski robil, tylko nie w basenie morza Śródziemnego, bo pojawiły się tam późno (12 wiek w Hiszpanii). winogrona były znacznie wczesniej, są łatwe w przerabianiu i rzadko są atakowane przez owady
  • Odpowiedz
jak są otwarte, to chyba kwas octowy powstanie w warunkach tlenowych.


@youmimicanski: Kwas octowy powstaje z alkoholu, nie zamiast alkoholu. Lambiki są właśnie lekko kwaśne. Ponieważ drobna część alkoholu zamienia się w kwas octowy. Następnie takie piwo jest butelkowane i nie ma już tlenu potrzebnego do fermentacji kwasu octowego. Warunki tlenowe masz tylko na powierzchni powstającego piwa, dzięki temu powstawanie kwasu octowego jest bardzo powolne.

Jeśli tak jest, to dlaczego starożytni
  • Odpowiedz