Wpis z mikrobloga

Jeżeli inflacja jest powyżej ~5% to nie wychodzimy nawet na zero a tracimy pieniądze, nawet na 10 letnich obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją. Przez podatek Belki


@well_being: No to gdzie tutaj jest błąd? ;P
w_k - >Jeżeli inflacja jest powyżej ~5% to nie wychodzimy nawet na zero a tracimy pie...

źródło: edo

Pobierz
przy 7% inflacji już się traci


@well_being: I tak stała inflacja przez 10 lat jest nierealna, więc takie wyliczenia są mało sensowne. W przykładzie poniżej skumulowana inflacja przez 10 lat jest prawie taka sama, jak dla stałej 9 % r/r, a wychodzi się realnie na plus.
w_k - >przy 7% inflacji już się traci

@wellbeing: I tak stała inflacja przez 10 lat ...

źródło: edo

Pobierz
@w__k: No jeżeli ułożysz to akurat w ten sposób że największa inflacja przypada na pierwsze 3 lata, zamień miejscami i będzie gorzej. To jest loteria nie wiadomo jak trafimy z inflacją
@well_being: Można się zdziwić. Ostatni przykład - zmieniłem kolejność wartości inflacji i na końcu wychodzi dokładnie tyle samo. Tak naprawdę duży wpływ ma ostatni rok (albo ostatni rok trzymania, gdy wychodzimy wcześniej) i dlatego zostawiłem w nim 1 %.
w_k - @wellbeing: Można się zdziwić. Ostatni przykład - zmieniłem kolejność wartości ...

źródło: edo

Pobierz
A tam można wypłacić normalnie po np. 10 latach?


@well_being: Normalnie nie. Ale nienormalnie już tak. Możesz sobie zadać pytanie czy np. Twoi rodzice korzystają z IKE czy się marnują limity ( ͜͡ʖ ͡€)