Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad wyborem laptopa do pracy. Pracuję jako #ui #ux i większość oprogramowania z którego korzystam (jak np. #figma) działa w przeglądarce jako aplikacje webowe (do tego sporadycznie photoshop, ale nie są to jakieś duże projekty). Dlatego zastanawiam się nad

- MacBook Air M1 16GB RAM

ale nie wiem, czy jest sens tyle wydawać, gdy nie potrzebuję zbyt dużej mocy obliczeniowej, dlatego zastanawiałem się nawet nad jakimiś Ultrabookiem (Figma nie ma za bardzo wymagań co do GPU) np.

- Lenovo Yoga Slim 7 Pro-14 i5-12500H/16GB/512/Win11

Lub czymś z kartą graficzną (ale wcześniej pracowałem na Legionie 5 i potrafił przyciąć, grzał się i na baterii wytrzymywał maksymalnie 2h), np.

- Gigabyte G5 MF i5-12500H/16GB/512/Win11X RTX4050 144Hz

Pytanie sprowadza się do tego, czy jest sens dokładać to Maca Air.

#laptopy #komputery #laptop #grafika #grafikakomputerowa
  • 15
  • Odpowiedz
@urak666: do MBA dorzuć ramu pod korek i będzie git, aczkolwiek poczekałbym do września możliwe, że znowu zrobią jakiś upgrade i wejdzie tam przynajmniej 32gb.
  • Odpowiedz
  • 0
@chilon: Niestety nie mogę czekać do września tylko muszę kupić cokolwiek już teraz. Zastanawiam się jedynie nad cenami tych laptopów, bo taki G5 mogę rozbudować do 1TB SSD i 32GB ram i dalej będzie 1k tańszy niz MBA (16GB RAM), a na Macu nie pracowałem już jakieś 5 lat i też nie bardzo wiem jak to będzie hulało na teoretycznie gorszych podzespołach (spodziewam się, że i tak podobnie). A jak na
  • Odpowiedz
@urak666: to cokolwiek co będzie miało to 32gb ewentualnie macbook pro 13" tam upchasz 32gb, ale tam nie ma magsafe a wpychanie tego kabla usb-c jest upierdliwe jak cholera jeśli o mnie chodzi ;)
A no i na M1 masz ograniczenie na jeden monitor zewnętrzny.
  • Odpowiedz
@urak666: Ja polecam Apple na łapki bo często korzystam z komputera w różnych miejscach, a bateria jest bezkonkurencyjna. Posiadam MBP 13" M1, 16.

Obecnie uważam, że kupiłbym pewnie M2 + 32GB ram.

Dla UI/UX przestrzeń dyskowa jest mało ważna, bo wszystko jest w cloudzie, a pliki powinien też trzymać zdalnie. Istotne to jest jak montujesz filmy, robisz motion albo 3D.

Pytanie w jakim środowisku lubisz pracować Mac czy PC. I tyle.
  • Odpowiedz
  • 0
Pytanie w jakim środowisku lubisz pracować Mac czy PC


@Kayleigh: Właśnie na Macu nie pracowałem od kilku lat i przyzwyczajony jestem do Windy, w gry nie gram w ogóle. Monitor i peryferia mam ok. Jedynie zastanawiam się nad "oszczędzeniem", bo kilka miesięcy postanowiłem freelancowac, a jak wrócę na etat to i tak spodziewam się, że dostanę firmowy sprzęt i ten laptop jedynie będzie służył do multimediów.

Bardziej skłaniam się do Maca,
  • Odpowiedz
@urak666: No to jak pracujesz na środowisku Win to nie ma sensu tego zmieniać.

Ja np. bardzo sobie cenie ekosystem Apple. Mam iPhone, iWatch, MacBook-a. Wszystko mi śmiga na jednym koncie, jednej historii oraz zapamiętanych hasłach czy Apple Pay. To duża wygoda. Śledzę sobie sen zegarkiem a potem mam raport na kompie czy telefonie. Place jednym urządzeniem i mam informacje w drugim.

Jeżeli masz swój ekosystem, który dla Ciebie działa to
  • Odpowiedz
  • 0
@michalek510: I tak biorę na fakturę, więc z cashbacku nie skorzystam. Myślisz, że dedykowane GPU nie jest potrzebne? Ewentualnie jakieś inne propozycje z 32GB?

@Kayleigh bardziej niż z Windy to korzystam z Chrome, na którym mam wszystko pozapisywane + płatności, więc to nie problem żebym przeniósł się na maca. Co mnie mega przekonuje to bateria, bo po doznaniach z Legionem, który grzał się i rozładowywał po 1,5h mam mieszane odczucia. Z
  • Odpowiedz
@urak666: Kurczę. 6200 (Cortland) za nowego Mac'a M1 8GB to jest trochę dużo. Może jakiś Pro 13" używka? Kurde, a może odkup od obecnego pracodawcy, albo zapytaj. Często w Software House-ach sprzedają sprzęt pracownikom.
  • Odpowiedz
@urak666: Gryzie mi się też ta idea, air M1 prawie golas, gdy ani nie masz iPhone, nie pracowałeś na maku od dawna. A możesz kupić serio wypasa z Windowsem z 32GB ramu.

Sam jestem wielkim fanem Apple. Ale nie wiem czy kupowanie golasa za 6,2k ma sens. To albo bym dołożył i kupił M2+24GB, albo kupował używkę M1. Bo nie widzę sensu kupować nowego M1
  • Odpowiedz
  • 0
@Kayleigh: W x-kom M1 16GB RAM za 5,7k, także spoko. Laptopy na windzie też nie są jakieś rewelacyjne, jak biorę sprzęt na fakturę to zaoszczędziłbym może ~1k zł i jedynie miałbym te 32GB RAM, co dużej różnicy nie zrobi, więc dzisiaj raczej już zamówię sobie tego Air.
  • Odpowiedz