Wpis z mikrobloga

Otworzyłem dziś laptopa (Lenovo Legion 5 z Ryzenem 7 5 serii), przedmuchałem z kurzu, starłem wpół zaschniętą, oryginalną pastę termoprzewodzącą (nie musiałem nawet używać alkoholu, sama ściereczka zbierała bez problemu) i nałożyłem nową, jakąś basicową za 39zł. Po jednej kropce rozsmarowanej na płytkę CPU i GPU, tak jak te oryginalne.

Ku mojemu przerażeniu, po włączeniu komp huczał już na etapie instalacji Windowsa (11), odpaliłem menedżer zadań i zintegrowane GPU notuje 80+ stopni przy paru procentach stresu (!!!), 80+ stopni nie robiąc dosłownie nic poza wyświetlaniem pulpitu, wiatraki chodzą non stop jak w pierwszym kompie w Novigradzie.

Pomocy chłopaki, rozbierać go od nowa i ścierać tę pastę na czysto, grzebać coś w ustawieniach, nie ruszać i dzwonić na gwarancję?
#komputery #lenovo #informatyka #hardware #pcmasterrace #amd
piekny-patus - Otworzyłem dziś laptopa (Lenovo Legion 5 z Ryzenem 7 5 serii), przedmu...

źródło: Zrzut ekranu 2023-07-19 180433

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@piekny-patus: coś nie chce się wierzyć że ta basicowa pasta jest aż tak basicowa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Na moje to raczej źle skręcone chłodzenie i nierówny kontakt powierzchni chłodzenia z powierzchnią rdzenia GPU. Bez rozkręcania się nie obejdzie.
  • Odpowiedz
@piekny-patus gwarancji panie kologo to Ty juz nie masz więc nie wiem gdzie chcesz dzwonic. e.w może oddać na swój koszt do serwisu. co to za pasta? kręciłeś zgodnie z numeracja na chłodzeniu ? skręciłeś wszytskie delikatnie i dopiero pozniej dokręciłes na gotowo calość?
  • Odpowiedz
  • 0
gwarancji panie kologo to Ty juz nie masz więc nie wiem gdzie chcesz dzwonic


@xyz_xyz: Naprawdę otworzenie laptopa i zastąpienie fabrycznej pasty up****la gwarancję? W Asusie pamiętam działało to tak, że miejsca których NIE mogłeś otworzyć pod utratą gwarancji były zaplombowane, tu nie napotkałem ani jednej.

co to za pasta?


@xyz_xyz: Arctic MX-4

kręciłeś zgodnie z numeracja na chłodzeniu ?


@xyz_xyz: Z tego co zwróciłem uwagę na płytce przykrywającej
  • Odpowiedz
Naprawdę otworzenie laptopa i zastąpienie fabrycznej pasty up****la gwarancję?


@piekny-patus: A czemu by niby nie miałoby? A jak coś źle zrobisz i z twojej winy sprzęt się zdupcył to czemu producent miałby to naprawiać na gwarancji? Gwarancja nie działa na zasadzie "weź mi to napraw nawet jak sam #!$%@?łem". Coś się zdupcy przy normalnym użytkowaniu? No spoko. Ale jak producent zobaczy że grzebałeś i nie daje wyjątków na takie operacje no
  • Odpowiedz
  • 1
@xyz_xyz: @purrminator:
Wracam z małą aktualizacją choćby jako nauczka, gdyby komuś powtórzył się problem i przyszedł tu z google:

Zwróciłem uwagę te fragmenty o śrubach/styku i oczywiście rozebrałem lapka od nowa, bo nie usnąłbym. Komputer po skręceniu pochodził może z 15-20 minut, a śrubki obudowy sekcji chłodzenia faktycznie były zauważalnie mniej dokręcone - nie mam pojęcia czy przez zbyt luźne dokręcenie, czy co. Złożyłem wszystko dwa razy wolniej, dociskając drugą
  • Odpowiedz
@piekny-patus nie wiem jak tam wygląda sekcja chlodzenia w Twoim ale na srubkach często są sprężynki i potrafią dać złudne uczucie że jest dokręcone. grunt że działa. co do gwarancji, pod sekcją chlodzenia jest najczęściej sam krzem od procesorów, dość wrażliwe miejsce wiec myślę że producent mógł by miec jakieś obiekcje co do Twojej ingerencji i upieprzyc gwarancje :)
  • Odpowiedz
  • 0
@xyz_xyz: Dokładnie tak - sprężynki. Nie spotkałem wcześniej takiego rozwiązania i szczerze mówiąc bardzo mi się to nie podoba, bo większość czasu miałem wrażenie piłowania ich w miejscu, jakiegoś odbijania na ostatnim dociśnięciu, ogólnie zbyt "miękki" ten laptop w budowie jak na mój gust i modlę się teraz, żeby osłona chłodzenia nie obluzowała się znowu przy byle zabraniu lapka do łóżka.
  • Odpowiedz