Wpis z mikrobloga

Ehh, rozwalają mnie Ci artyści humaniści co wszędzie w roli ekspertów straszą ludzi zagładą i utratą pracy.
Tutaj mamy typową Panią filozof co zapewne dzięki dotacjom z UE i grantom z różnych państwowych fundacji, które jedyne co potrafią to tworzyć kolejne szczeble biurokracji wykształciła się na profesora od AI a zapewne nigdy samodzielnie ani jednej sieci neuronowej nie wytrenowała.
Teraz co Pani proponuje to dochód podstawowy i opodatkowanie pracy AI. Moim zdaniem to jest ciche wprowadzanie socjalizmu (bo ludźmi uzależnionymi od socialu łatwiej zarządzać), a opodatkowanie robotyzacji to będzie gwóźdź do trumny dla konkurencji w postaci kreatywnych startupów mogących zagrozić monopolistom dzięki opracowywaniu innowacji. Bogate firmy będą się jeszcze bardziej bogacić, a biednych nie będzie stać na wprowadzanie robotyzacji już zupełnie.
A poza tym jeśli mówimy o tym co jest dzisiaj, to uważam, że AI jest takim samym zagrożeniem dla ludzkości jak uderzenie asteroidy. W teorii jest jakaś ścieżka, że te roboty wymkną się spod kontroli i podbiją świat, a w praktyce to ledwo sobie radzą z napisaniem poprawnych faktów.
Jestem świadomy, że rozwój AI idzie cały czas do przodu i ze za 10 lat będą lepsze modele i tak dalej ale już teraz widać, że rewolucja AI nawet jeśli zabierze wiele miejsc pracy to odda ich tak samo wiele.
Np. taki MidJourney - no fakt, może zastepować grafików. Obecnie jeszcze nie jest jakiś super dokładny ale załóżmy że technologia idzie do przodu i midjourney produkuje coraz mniej artefaktów i coraz dokładniejsze obrazy - te obrazy nadal ktoś musi promptami wygenerować. Dajmy na to w przybliżeniu obecnie 1 grafika kosztuje dobrego grafika 8h pracy. Po rewolucji z midjourney grafik będzie mógł wygenerować 8 grafik w ciągu godziny. Grafiki będą tańsze ale dzięki temu zapotrzebowanie moze się zwiększyć - firma zamiast zamawiaćnie wiem, 5 różnych wersji zamówi sobie 50 by miec wybór. Januszex którego nie było stać na porządne logo i materiały reklamowe kupi sobie takie za 50 zł i będzie to unikalne i ładne.
Programowanie i analiza danych - tutaj się nawet nie wypowiadam. Każdy kto liznął nieco bardziej programowania profesjonalnie wie, że z tym co mamy obecnie jest jeszcze długa droga do całkowitego zastąpienia programistów. A dzieje się dokładnie to co w przypadku grafików. Copiloty, prompty, ChatGPT pozwalają napisac jakieś fragmenty aplikacji szybciej, znaleźć odpowiedzi na pytania wydajniej, coś wygenerować ale na końcu nad tym wszystkim kontrolę musi sprawować człowiek. Ten sam przypadek. Można pisać aplikacje wydajniej ale do zastąpienia długa droga.

Pamiętam że gdy wchodziła powszechna robotyzacja w każdym programie futurologicznym była wizja że na każdym rogu będą nas obsługiwały roboty. Że w barze zamiast barmana drinki będzie nalewać mechaniczne ramię, że śniadanie za nas zrobi robot kuchenny, albo ubrania za nas będzie prasował i składał robot.
Pod względem zaawansowania technologii robotyki mamy obecnie takie czasy, że każda z tych czynności jest możliwa. Często jest nawet względnie tania (koszt zastąpienia barmana zwrócił by się myślę w ciągu roku) i co? I nic. Okazuje się, że nawet do składania długopisów bardziej opłaca się zatrudnic jakieś hinduskie, małe rączki niż budować na tę okazję robota, który przecież będzie miał swój margines błędu i nawet gdyby go zbidować to nad nim musiałby stać sztab ludzi od kontroli jakości. Z tym całym AI i ChatGPT jest dokładnie ten sam case. Ludzie zachłysnęli się możliwościami obliczeniowymi i teraz myślą, że wszystko za nich zrobi Sztuczna Inteligencja, a prawda jest taka, że ona da tylko pole do działania nowym zawodom na które zapotrzebowanie będzie ogromne.

#programowanie #programista15k #ai #technologia #sztucznainteligencja
enten - Ehh, rozwalają mnie Ci artyści humaniści co wszędzie w roli ekspertów straszą...
  • 23
  • 15
@andbatros: Ogólnie to ja mam wrażenie, że dzięki AI tacy filozofowie teraz mają pełne ręce roboty. Kiedyś to zapotrzebowanie na ich usługi było marne, a teraz mogą sobie wymyślać jaka powinna być etyka pracy ze sztuczną inteligencją, jak ją opodatkować, jakie regulacje wprowadzić, jak zrobić, żeby sztuczna inteligencja nie czuła się dyskryminowana, normalnie dostali pracy na grube lata.
I ona mówi, że AI odbierze ludziom pracę, a przecież dzięki niej pisze
@enten: zagrożenie AI obejmuje te same grupy społeczne co automatyzacja. Ludzi co tu dużo mówić głupszych i leniwych. Bo nie będzie wymagać już człowieka do napisania tekstu o pogodzie czy otwarciu sklepów w niedzielę, tak samo jak można zautomatyzować np produkcję burgerów w macu czy transport towarów.

Tacy ludzie będą mieli tylko jedna ścieżkę kariery - bezpośredni kontakt z klientem czyli bycie miłym, bo ludzie będą więcej płacić jeżeli na słuchawce
@enten:

I ona mówi, że AI odbierze ludziom pracę, a przecież dzięki niej pisze teraz książki i udziela wywiadów.


Miałem cytować zdanie po zdaniu i wskazywać Ci błędy logiczne jakie popełniasz w swoim rozumowaniu, ale może ten jeden prosty przykład wystarczy. Przeczytaj proszę to zacytowane zdanie kilka razy i zastanów się czy jest w nim coś nie tak ( ͡° ͡°)
@enten: to, jak mnie #!$%@? to że takie hr-owe normiki śmią się wypowiadać z pewnością siebie na tematy o których technicznue nie mają żadnego pojęcia. Tej typiarki nikt by nie dopuścił do czegokolwiek innego niż wpisywanie promptów i patrzenie co wyjdzie, cała tą "wiedze" o ai ma chyba z newsów z onetu
  • 0
Miałem cytować zdanie po zdaniu i wskazywać Ci błędy logiczne jakie popełniasz w swoim rozumowaniu, ale może ten jeden prosty przykład wystarczy. Przeczytaj proszę to zacytowane zdanie kilka razy i zastanów się czy jest w nim coś nie tak ( ͡° ͡°)


@arctic6: Za głupi jestem. Musisz mi wytłumaczyć.
  • 3
to, jak mnie #!$%@? to że takie hr-owe normiki śmią się wypowiadać z pewnością siebie na tematy o których technicznue nie mają żadnego pojęcia. Tej typiarki nikt by nie dopuścił do czegokolwiek innego niż wpisywanie promptów i patrzenie co wyjdzie, cała tą "wiedze" o ai ma chyba z newsów z onetu


@DontLookBackInAnger: No własnie ta typiarkę dopuszczają do szkolenia innych. Nawet się wypowiada, że na uczelni naucza studentów sortowania bombelkowego (
@enten: Ostatnio miałem jeszcze takie przemyślenie, że powiedzmy pracownika odpowiedzialnego za jakieś zadanie możesz pociągnąć do ewentualnej odpowiedzialności karnej za zrobienie czegoś źle. Firmy które będą dostarczały usługi AI które mają zastąpić pracownika zapewne i tak będą dawały jakiś procent szans że AI zrobi coś źle i nie mają na to wpływu. Ktoś i tak to będzie musiał zatwierdzać.
@enten: "Ludzie stracą pracę" =/= "Wszyscy ludzie stracą pracę". Łatwo chyba wywnioskować, że autorce chodziło o "dużo ludzi straci pracę". Równie dobrze mógłbyś próbować to obalić poprzez pokazanie palcem jakiegoś gościa z Sudanu który nawet nie usłyszy nigdy o AI i w żaden sposób rozwój technologii nie wpłynie na jego pracę, czymkolwiek by ona nie była.

Pamiętam że gdy wchodziła powszechna robotyzacja w każdym programie futurologicznym była wizja że na każdym
@enten: nie oglądam bo mi się nie chce, ale się dowalę tylko do tego, że socjalizm to nie jest sytuacja w której kilka wielkich firm posiada wszystko xDD
Tak samo socjal ≠ socjalizm
O socjaliźmie możemy mówić tylko kiedy pracownicy kontrolują środki produkcji, a ty się boisz że największe korporacje będą kontrolować środki produkcji i nazywasz to socjalizmem. Mylisz pojęcia miras, tobie przeszkadza kapitalizm nie socjalizm
  • 0
O socjaliźmie możemy mówić tylko kiedy pracownicy kontrolują środki produkcji


@Keiosss: Wiadomo. To nie był prawdziwy komunizm ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak był w Polsce socjalizm, to każdy pracownik demokratycznie głosował czy huta produkuje szyby czy szklanki, a w stoczni demokratycznie pracownicy zarządzali swoim czasem pracy i zarobkami.
@enten: no w prawdziwym komunizmie pracownicy kontrolowali by środki produkcji xD
Czy w Polsce pracownicy kiedykolwiek kontrolowali środki produkcji? Odpowiedz na to pytanie pozostawiam tobie
  • 0
no w prawdziwym komunizmie pracownicy kontrolowali by środki produkcji xD

Czy w Polsce pracownicy kiedykolwiek kontrolowali środki produkcji? Odpowiedz na to pytanie pozostawiam tobie


@Keiosss: Czyli w Polsce nie było prawdziwego komunizmu XD

Musimy spróbować jeszcze raz. Może tym razem się uda.
@enten: mnie najbardziej rozbraja jak jacyś "specjaliści" od reacta czy pisaniua cruda w javie próbują wyśmiewać AI. Jakoś wszyscy eksperci i ludzie z branży AI, machine learning i Big Data zgodnie mówią, że AI już wkrótce sporo namiesza. Pomijam wiedzę i profesjonalność tej babki, ale chociażby z polskiego podwórka Andrzej Dragan sporo się o AI wypowiadał.

A typy co nawet żadnej sieci neuronowej nigdy nie stworzyły i nie wiedzą co to
  • 0
A typy co nawet żadnej sieci neuronowej nigdy nie stworzyły i nie wiedzą co to jest regresja liniowa najwięcej do powiedzenia mają o tym jak to AI nic nie zmieni xD


@Pozytywny_gosc: Dragan akurat też straszy AI. Tyle tylko, że w jego wypadku ma to o tyle sens, że gość zakłada rozwój komputerów kwantowych i że ta bariera w końcu zostanie przełamana. Pewnie ma tutaj najaktualniejszą wiedzę jakie są na to
@enten: filozofowie od zawsze zajmowali się SI i wnosili sporo do debaty, vide chiński pokój czy prace Dreyfusa. Popularne argumenty dotyczące superingeligencji, takie jak paperclip problem także pochodzą od filozofów, jak Bostrom. Zgadzam się jednak, że Przegalińska jest nachalna. Jest jednak dość znana na świecie i sporo ludzi ją czyta.