Wpis z mikrobloga

Witam Mircy!
Wracam z dwudniowej wyprawy nad jezioro Kel-suu. Północno-Wschodni rejon Kirgistanu, przy granicy z Chinami.
Mieliśmy baze kampingowa na wysokości ok. 3500m. Mniejsza ilość tlenu od razu dawała się we znaki. po kilkuset metrach trekkingu juz mialem lekka zadyszkę. Łącznię ok. 15km trekkingu, pod koniec walka o każdy ruch nogą i ręką. ale było warto, bo widoki bajeczne ( ͡º ͜ʖ͡º)
Pozdrawiam
wolam @ramirezvaca

#podroze #turystyka #podrozujzwykopem #kirgistan
Tomba - Witam Mircy!
Wracam z dwudniowej wyprawy nad jezioro Kel-suu. Północno-Wschod...

źródło: temp_file198028615827200771

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@cor1sto Jurta ( ͡º ͜ʖ͡º) co najciekawsze piec byl grzany na wysuszone końskie łajno. tak samo na śniadanie m.in. był chleb wypiekany na ogniu z końskiego łajna.

Nazwa Kel-suu wziela się stąd, że raz na ok. 5 lat z jeziora znika całkowicie woda. dosłownie znaczy to coś w stylu "odchodząca/przychodząca woda"

byliśmy grupa ok. 13 osób i sami Kirgizi, tylko ja białas z Europy ( ͡º
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@cor1sto i jeszcze taka mała ciekawostka: gadałem z przewodnikiem i mówił, że o Polakach krąży opinia wsrod Kirgizów, że jesteśmy bardzo dobrymi wspinaczami i himalaistami ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@cor1sto robi to ogromne wrażenie. plus przewodnik powiedział, że jeszcze sporo rzeczy jest nieodkrytych w górach Tien szan. Miła odmiana po asfaltowych szlakach, pełnych turystów. Tylko Ty (no prawie) i dzika natura
  • Odpowiedz
a na wysokości ok. 3500m. Mniejsza ilość tlenu od razu dawała się we znaki. po kilkuset metrach trekkingu juz mialem lekka zadyszkę.


@Tomba: Na tej wysokości już są problemy? Zawsze myślałem, że od 5000 w górę?
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Urajah tak, od 3500m juz czuć mniejsza ilość tlenu. np. zapalniczka nie chciała mi palić, a po powrocie do Biszkek dziala juz normalnie ( ͡º ͜ʖ͡º)

Kirgiski przewodnik mówił mi, że 4000 to już hardkor, a wspomniane przez Ciebie 5000 to musi być walka o życie bez maski tlenowej. Tym bardziej podziwiam himalaistów
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Konkol do Kel-suu? Myślę, że najbezpieczniej i najlepiej zapisać się na zorganizowany wyjazd trekkingowy. Ja jechałem z Kirgizami. Załatwiają transport, boarding pass (to strefa przygraniczna z Chinami), nocleg w jurcie i wyżywienie. Jeśli samemu, to trzeba kierować się na miejscowość Naryn, a potem na południowy wschód. Dokładnie ciężko mi powiedzieć, bo po przejechaniu Naryn, jechaliśmy jakieś 130km droga gruntową wsrod gór w totalnej dziczy. Znajde później profil na Insta tej grupy, ktora
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Konkol Leciałem trasą Praga-Instanbuł-Biszkek. Bilet w dwie strony z bagażem rejestrowanym wyniosl 2500zl. Jest możliwość lecieć tą samą trasą z Okęcia, Berlina i innych bliskich lotnisk, ale nie wiedzieć czemu, bilet kosztował kilka tysięcy drożej. Dlatego postanowiłem pojechać Flixbusem do Pragi (pojechałem dwa dni wcześniej żeby przy okazji pozwiedzać miasto) i stamtąd juz w samolot. Przesiadka oczywiście w Turcji ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@Tomba: Ze swojej strony chciałabym trochę urealnić Kel Suu dla przyszłych podróżników. Aktualizacja z połowy sierpnia 2023: Kel Suu nie jest nieturystycznym miejscem, ruch turystyczny jest coraz większy. Baza wypadowa to 5 campów. 2 hotele (wyglądające jak baraki robotnicze z zewnątrz, jeden ma nawet banię) i około 5 yurt campów. Na miejscu spotkaliśmy Niemców, Rosjan, Francuzów, Słoweńców, Włochów. Na Kel Suu można skorzystać z przejazdu pontonem/łodzią za 1000 SOM. Taka przyjemność
  • Odpowiedz
@Konkol: Bilet z Warszawy z miesięcznym wyprzedzeniem kosztował 3400 PLN. Najtańsze jakie widziałam na jednym bilecie z godzinną przesiadką kosztowały 2600-2800 PLN. (Turkish Airlines, +/- godzinna przesiadka w Stambule)
  • Odpowiedz
@Tomba: Robiłam 4200 po jednej nocy w okolicy Lenin Peaku i oddychanie nie było najlepsze, ale 7h szlak był normalnie do zrobienia. Kolejnego dnia robiłam podobne wysokości i było znacznie lepiej po tak krótkiej aklimatyzacji. Trasa pierwszego dnia też była wymagająca i podejście raczej solidne.
bestofluck - @Tomba:  Robiłam 4200 po jednej nocy w okolicy Lenin Peaku i oddychanie ...

źródło: 20230806_121623

Pobierz
  • Odpowiedz