Wpis z mikrobloga

Mireczki, kiedyś czytałem, że w przypadku tego kredytu nie opłaca się wybierać krótszego okresu kredytowania (jak np. 15-20), aby finalnie otrzymać niższą ratę i ewentualną różnicę pakować na konta oszczędnościowe i nadpłacać po tych 3-10 latach, aby spłacić całość wcześniej. Czy to faktycznie jest dobre rozwiązanie? Teoretycznie krótszy okres kredytowania to mniejszy całkowity koszt kredytu, które przy 5 latach robi sporo różnicę (samo ubezpieczenie w pkobp na 25 lat to około 50k ( ͡° ͜ʖ ͡°)), a różnica dopłat jest w zasadzie niewielka. Rata oczywiście jest proporcjonalnie wyższa, chociaż z symulacji oscyluje to w granicach kilkuset złotych, które i tak w całości ponoć pokrywają kapitał.

#kredyt2procent
  • 4
samo ubezpieczenie w pkobp na 25 lat to około 50k ( ͡° ͜ʖ ͡°) - Nie wiem skąd wziąłeś tą informację ale to bzdura :) (nawet w przypadku kredytu na 600k na 25 lat, ubezpiczenie to ~26k, przy 600k na 20 lat jest to juz: ~20k , przy 15 latach: ~15k). Pytanie również, czy ubezpieczenie na życie to faktyczny koszt, czy jednak obowiązek (rodzina)?.


@derczy: Poniżej parę
Najwięcej dopłat można uzyskać przy jak najwolniejszej spłacie kapitału (długi okres, brak nadplacania).
Patrząc wyłącznie na zysk to nie warto będzie nadplacac dopóki zysk z lokaty netto będzie wyższy niż oprocentowanie kredytu.
  • 0
@Arsey: Kwotę ubezpieczenia wziąłem z symulacji PKOBP, ale faktycznie to jest przy założeniu, że jego wysokość nie ulegnie zmianie, co oczywiście nie ma miejsca, bo z każdym miesiącem suma kredytu spada, a więc rata, jak i finalny koszt takiego ubezpieczenia jest niższy. Mój błąd. W jaki sposób to obliczyłeś? Oczywiście w moim przypadku to pewnie obowiązek, bo żona raczej (na pewno) nie dałaby rady samodzielnie spłacić takiego kredytu, ale jednak ta