Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Piszę ten post niby znając odpowiedź, ale fajnie byłoby, gdyby wykopowe spece mnie uspokoiły dodatkowo xD
Mam sporo hajsu (prawie 100k), który leży na koncie i się kurzy. Nie mam na niego żadnego pomysłu, bo to takie pieniądze, których nie chcę ryzykować, więc odpadają wszelkie giełdy, dzieła sztuki, itp.
Moim pomysłem na dłuższe pozbycie się tych pieniędzy z myśli są obligacje EDO. Tylko kurde, jak tyle słyszę o tych przewałach w budżecie, ukrytym długu, kreatywnej księgowości, to zastanawiam się, czy to czasem nie będzie strzał w stopę w perspektywie 10 lat. Moje irracjonalne lęki obejmują bankructwo państwa, ewentualnie jakieś dziwne prawo umarzające obligi.
Z drugiej strony, bankructwo państwa czy wyruchanie obligatariuszy to i tak serious business, dołujacy pozycję Polski na świecie, więc chyba nawet pisowcy nie będą chcieli do tego doprowadzić? A dodatkowo, co bym nie robił z tym hajsem, to póki pozostaje on w formie PLN w polskim banku to i tak jest narażony w razie jakiegoś potężnego kryzysu, z bankructwem włączenie, czyż nie? Więc biorąc pod uwagę, że obligi są gwarantowane i to jeszcze indeksowane inflacją, oraz ten drobny fakt, że nasz premier-bankowiec trzyma tam hajs, to chyba nie ma się czego obawiać i jest to najsensowniejsza opcja trzymania hajsu, którego się nie potrzebuje, nie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

proszę mnie uspokoić, że to rozsądna inwestycja, a także zajrzeć do szklanej kuli i zapewnić, że bankructwa Polski nie będzie. Dziękuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#finanse #finanseosobiste #inwestycje #pytaniedoeksperta



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 5
@mirko_anonim: Sprawdź kanały YT Marcina Iwucia czy Inwestomat, wydaje mi się że obaj omawiali temat i w skrócie to nie ma czego się obawiać. Polski dług, nawet ten z funduszami Morawieckiego jest stosunkowo ok, poza tym państwo które drukuje PLN prawie zawsze zwróci ci dług w PLN. Kasę z EDO możesz wypłacić w ciągu 5 dni roboczych więc zawsze możesz wyjść z tej inwestycji.
@mirko_anonim bez obrazy ale z takim podejściem to zostaje Ci tylko trzymanie kasy w banku. Ryzyko istnieje zawsze ale moim zdaniem obligacje skarbowe to najbezpieczniejszy instrument po lokatach i kontach oszczędnościowych. Nie żyjemy w dzikim kraju tylko w UE. Odstaw serwisy informacyjne a będziesz zdrowszy na umyśle.
Anonim (nie OP):

Moje irracjonalne lęki obejmują bankructwo państwa, ewentualnie jakieś dziwne prawo umarzające obligi.


Zdecydowanie irracjonalne, już prędzej stracisz trzymając w banku (co również jest mało prawdopodobne).
Gwarancja do 100k? Tak ale to wystarczy na pokrycie zobowiązań przy upadku małego banku. W przypadków gdyby upadł duży bank to nie starczy środków na ich pokrycie.

A dodatkowo, co bym nie robił z tym hajsem, to póki pozostaje on w formie PLN
Anonim (nie OP): Nie sluchaj tych wysrywow z yt i mediow, trzepia kase na clickbaitach, ktorymi strasza ludzi. To jak te cale #!$%@? o inflacji drenujacej kieszenie Polaków, a wieczorami restauracje i bary zawalone pod korek, markety osiagaja historyczne zyski. Nowe telefony po 5kafli sprzedają się na pniu od razu po premierze. Nie mówie, że rząd PiS jest świetny, ale pamiętaj też, że media pompujące strach przed upadkiem państwa maja czesto