Wpis z mikrobloga

@kureci_paratko: Najstarsze mrówki znaleziono w bursztynie sprzed ponad 90 milionów lat. Ale tamte miały jeszcze sporo wspólnego z osami. Nowoczesne podrodziny mrówek pojawiły się około 60 milionów lat temu. Ale ciężko mi znaleźć info jak bardzo się fizycznie różnią od dzisiejszych, a zdjęcia bursztynów z mrówkami też tak wiele nie dają, za małe są. No i na swiecie jest od cholery różnych mrówek.
@venomik no właśnie. Jest tyle gatunków mrówek, które jakby nie patrzeć wywodzą się od os, że trudno to określić. Nie wierzę, że 13mln lat temu żyły te same mrówki ci teraz. Zapewne wyglądają podobnie, należą do tej samej rodziny i tyle.
@kureci_paratko: W jakim sensie 'te same'? To jasne, że nie żyją już te same osobniki, mrówki nie żyją przez miliony lat. Ale czy są obecnie gatunki mrówki, które pod względem fizycznym się praktycznie nie zmieniły? Możliwe. Istnieją przecież zwierzęta określane mianem żywych skamielin (i wbrew obiegowej opinii takie żywe skamieliny mogły ewoluować równie często/mocno co zwykle gatunki zwierząt, a podobieństwo jest wyłącznie fizyczne).
@kureci_paratko: @venomik
Wśród mrówek rozróżniamy kilka podrodzin: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mr%C3%B3wkowate#Systematyka. Część z nich wymarła miliony lat temu, część istnieje do dzisiaj. Istnieją do dzisiaj podrodziny i plemiona, które są ewolucyjnie dość stare. Np. https://pl.wikipedia.org/wiki/Leptanillinae, https://pl.wikipedia.org/wiki/Martialis_heureka. Najmłodsze ewolucyjnie jeżeli dobrze pamiętam są mrówki z podrodziny https://pl.wikipedia.org/wiki/Formicinae. Większość tych, które widzimy na co dzień w Polsce należą właśnie do nich. Nawet wśród nich istnieją do dzisiaj rodzaje, które wyewoluowały jeszcze w paleocenie, albo jak większość