Wpis z mikrobloga

Gdzie taka piękna, przepastna panorama na dolinę Wisły? [Zapiski z miesięcznej podróży wzdłuż Wisły od żródeł do ujścia]. Przy dobrej przejrzystości widać zarysy Gór Świętokrzyskich. Pogoda nam znowu sprzyjała Jak rok, dwa i trzy lata temu. Dodałem na wykop relację z odcinka III trasy, czyli z Powiśla Lubelskiego AKA Małopolskiego Przełomu Wisły

Te dwa określenia nie są tożsame ale pokrywają ten sam prawie teren. Od Annopola po Puławy. Od Zawichostu po Janowiec. Obszar pełen wielu najpiękniejszych punktów widokowych na Wisłę. Która w tym miejscu jest majestatyczna, piękna, szeroka, srebrzysta, dzika, dostojna, intrygująca. Pełna wysp, łach i skarp, klifów. Pierwszy, który polecam to Opoczka Mała koło Annopola
Drugi w Łopocznie i sąsiednich Kaliszanach.
Trzeci ze Skarpy Dobrskiej (na zaprezentowanym zdjęciu) koło Podgórza.
Czwarty to Mięćmierz a piąty Janowiec (albo koło Manesa albo wręcz z ostatniego poziomu zamczyska Firlejów)
Piąte punkty to oczywiście Kazimierz Dolny i zarówno Zamek jak i Góra Trzech Krzyży. Potem klifowe, naturalne brzegi zaczynają się dopiero od Płocka.

Ale reasumując całą podróż już wiem, że te rejony woj. #lubelskie zupełnie nie zawiodły moich oczekiwań. Co ciekawe, powłoka skalna tych rejonów to głównie opoka. Skała węglanowo-krzemiankowa, z której niektóre skarpy są zbudowane. I to się ceni - duża część architektury Kazimierza i okolic to połączenie tej opoki i drewna. Wygląda to spójnie i zaskakująco schludnie jak na polskie warunki. Ergo - w Kazimierzu daleko od chaosu urbanistycznego z największych letnisk. Oczywiście weekendami jest pewnie nieznośnie ale #changemymind - nie ma drugiego takiego miasteczka tej skali w Polsce.

#gdziekawostki #lublin #ciekawemiejsca #podrozujzwykopem #geografia
Pannoramix - Gdzie taka piękna, przepastna panorama na dolinę Wisły? [Zapiski z miesi...

źródło: _1127439-21

Pobierz
  • 50
  • Odpowiedz
Ani panoramy, ani baby. Jak już chcesz się pochwalić jednym czy drugim, to albo pokaz całą babe albo panoramę. A nie tak liczysz na plusy bo kawałek dziewczyny pokażesz, co ma się nijak do panoramy.
Ale tylko się tak czepiam po wykopowemu, nie interesują mnie podróże specjalnie, ale życzę sukcesów i rozwijania pasji.
  • Odpowiedz
@Pannoramix: Fajny content - po ludzku zazdroszczę różowej, wolnego i możliwości na realizację takiego przekazu. Liczę, że jesteś świadomy ile szczęścia w życiu masz, mając coś takiego?
  • Odpowiedz
@Pannoramix: Fajna wyprawa, ale tak jak pisałem już pod filmem relacja aż prosi się o wplecenie w całości geologii, która jest ściśle powiązana z tym regionem. Z opisu wnioskuję, że nie interesuje was to zbytnio, rączek też boicie się zabrudzić. Region to nie jest tylko Małopolski Przełom Wisły, ale także mezozoiczne obrzeżenie Gór Świętokrzyskich. W kamieniołomie w Kaliszanach można znaleźć różne skamieniałości, są tam opoki kredowe, ale datowane na kampan. W
  • Odpowiedz